Çocuklarda Kabızlık Nasıl Geçer?

Konusu 'Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve First Lady tarafından 22 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. First Lady

  First Lady Admin

  2.303
  21
  Bayan

  Çocukların en çok sıkıntı çektiği sorunlardan birisi olan kabızlık, çocukların ihtiyaç duydukları anda tuvaletlerinin yapamama ya da yapmada zorlanmaya yol açar. Bu sorunu sık sık yaşayan çocuklar bir süre sonra tuvalete gitme ihtiyacından korkar olurlar. Peki bu sorun nasıl giderilmelidir? Çocuklarda kabızlık nasıl geçer? İşte uzmanlarından çocuklarda kabızlık tedavisi hakkında bilgiler.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  Yeteri kadar su içmeyen ve lifli besinleri tüketmeyen çocuklarda kabızlık sorunu meydana gelir. Vücuttaki su kaybı nedeniyle dışkı sertleşir ve tuvalet esnasında çocuğun canını yakar. Çoğu çocukta canının yanacağını bildiği için dışkı isteğini erteler. Dışkı yapmak için tuvalete giden çocuklar dışkı yapmayı ertelerler ve bu da kabızlık sorununu meydana getiren bir diğer nedendir. Çocuk oyun sırasındayken dışkı yapma için tuvalete gitmek istemez ve dışkılama isteğinin gitmesini bekler. Çocukta var olan bir hastalık da kabızlık sorununa yol açmaktadır. Eğer kabızlık uzun süren bir sorun ise mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

  Çocuklarda Kabızlık Tedavisi

  Kabızlık sorunu tedavisi ertelendikçe çocuk tuvalete her gittiğinde dışkılama daha da zorlaşır ve ağrıyı daha da fazla hissetmeye başlar. Çocuk dışkılamayı reddettikçe sorun daha da büyür. Dışkılamada zorlanan çocuğun karnın alt kısmında ağrı ve çatlamalar meydana gelir. Çatlamalar bir müddet sonra kanamalara da neden olmaktadır.

  Kabızlık sorunu tedavi edilmedikçe alt ıslatma sorunu da çıkar ortaya. Strese bağlı olarak ortaya çıkan alt ıslatmaları zaman zaman dışkı kaçırmayla beraber olur. Bu çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları da ortaya çıkar. Kabızlık sorunu iştahsızlık sorununu da ortaya çıkarır ve büyümeyi de olumsuz etkiler.

  Kabızlık sorunu yaşayan çocuklarda tuvalet alışkanlığı geliştirilmelidir. Günde 2 defa aynı saatlerde tuvalete çıkılmalı ve dışkılama için çocuk gayret etmelidir. Kabızlık sorunu yaşayan çocuklara dışkılama yapması için baskı yapılmamalıdır. Çocuğun bol bol su içmesine ve lifli besinleri tüketmesine özen gösterilmelidir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelidir. Ekmek olarak da kara ekmek tercih edilmelidir. Bu önerileri uyguladınız ama halen fayda görmediniz mi? O halde mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.
   

Sayfayı Paylaş