Alzheimer Nasıl Başlar?

Konusu 'Beyin ve Sinir Hastalıkları' forumundadır ve First Lady tarafından 4 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. First Lady

  First Lady Admin

  2.303
  21
  Bayan

  Daha çok yaşlılık döneminde risk altında olduğumuz sağlık sorunlarından birisi olan Alzheimer hastalığı ilk başlarda önemsenmeyecek derecede bir takım davranış ve düşünceler ile kendini belli eder, ancak zamanla daha da ilerleyerek kişinin etrafındaki tanımamasına yol açar. Unutkanlık hastalığı olan Alzheimer'a karşı önlem almak için doğru ve düzenli beslenmeye, sağlıklı yaşam koşullarını yerine getirmeye gayret edin. Almadığınız önlemler neticesinde Alzheimer hastası olabileceğinizi unutmayınız. İlk evrelerde Alzheimer hastalığı fark edilirse eğer hastalığın bir nebze de olsa önlemesi sağlanabilir. Peki Alzheimer nasıl başlar, Alzheimer hastalığının ilk belirtileri nelerdir ve Alzheimer hastalığının ilerlemesiyle ortaya çıkan belirtiler nelerdir tüm bu soruların yanıtlarını burada bulacaksınız.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Alzheimer hastalığı (AH) en az altı ay süren, doğuştan mevcut olmayan ve günlük aktivitelerini engelleyecek kadar şiddetli zihinsel yetenek kaybı ile karakterize olan bir nörolojik hastalık olan demansın (bunama), en sık görülen şeklidir. Alzheimer genellikle yaşlılıkta ortaya çıkar ve hatırlama, akıl yürütme ve planlama gibi bilişsel fonksiyonlarda azalma belirgindir.

  Alzheimer olan bir kişinin, zihinsel fonksiyonlarında genellikle bellekte hafif azalma ile başlayan; çalışmayı sürdürme, günlük yaşamı planlama, yürütme, muhakeme, egzersiz yapma ve karar verme yeteneğinde kayıplar ile devam eden, kademeli bir düşüş görülür. İletişim becerisi, ruh hali ve kişilik de etkilenebilir. Alzheimer olan çoğu kişi, teşhis konduktan sonra 8 yıl içinde hayatını kaybeder. Buna rağmen, bu süre bir yıl kadar kısa ya da 20 yıl kadar uzun olabilir. Alzheimer kalp hastalığı, kanser ve inmeden sonra yetişkin ölümlerinin dördüncü başlıca nedenidir.


  Her ne kadar hastalık 40′lı ve 50′li yaşlardaki insanların çok azında gelişse de (bu, erken başlangıçlı Alzheimer olarak adlandırılır), Alzheimer ağırlıklı olarak yaşlıları etkiler. Alzheimer 65 ile 74 yaş arasındaki tüm insanların yaklaşık 3′ünü, 75 ile 84 yaş arasında olanların yaklaşık 19′unu, yaşı 85′in üzerinde olanların ise yaklaşık 47′sini etkiler. Kadınlar, erkeklere oranla Alzheimer’dan daha fazla etkilenir. Bunun nedeni, kadınların daha uzun yaşama eğiliminin, en çok etkilenen yaş gruplarındaki kadın oranının daha yüksek olmasına yol açması olabilir. Alzheimer olan kişinin bakım maliyeti önemli ölçüde yüksektir. ABD’de hastalığın seyri boyunca, bu rakam kişi başına yaklaşık 174 bin ABD doları olarak tahmin edilmiştir. Alzheimer olan insanların çoğu evde bakım alır; bakımevinde uzun süre bakım da, bu maliyeti önemli ölçüde ekler.

  Alzheimer’ın Belirtileri

  Alzheimer yavaş yavaş, genellikle de kısa süreli hafıza kaybı ile başlar. Zaman zaman gerçekleşen hafıza kusurları herkeste görülür ve kendi başlarına bilişsel işlevde bir değişiklik anlamına gelmez. Alzheimer’lı kişide önce, araba anahtarlarını koyduğu yeri unutmak gibi sıradan hafıza kusurları başlayabilir; ancak sorun kişinin araba kullandığını dahi unutması gibi daha derin ya da rahatsız edici bir duruma ilerleyebilir. Hastalık ilerledikçe, kişinin kendi evinin yakınlarında dahi kaybolması ya da yolunu şaşırması ihtimali artar. Alzheimer olan bir kişi, aile üyelerinin isimlerini veya birini dinlerken cümlenin sonunu duyduğunda, başında ne söylenildiğini unutabilir.

  Alzheimer ilerledikçe, sıradan işleri gerçekleştirmede yetersizlik, yargı kaybı ve kişilik ile davranış değişiklikleri de dahil olmak üzere, diğer belirtiler de ortaya çıkar. Bazı hastalar, akşam saatlerinde uyumada güçlük, konfüzyon veya ajitasyon yaşayabilir. Alzheimer olan kişilerde bazen, perseverasyon olarak bilinen bir davranış olan aynı fikirleri, hareketleri, kelimeleri ya da düşünceleri tekrarlama görülebilir. Bazı hastalar uygunsuz cinsel davranışlar sergileyebilirler. Hastalığın son evrelerinde insanlar iletişim, mesane ve bağırsak fonksiyonlarının kontrolü ile yemek yeme konusunda ciddi sorunlar yaşayabilir.
   

Sayfayı Paylaş