Bamyanın Faydaları Nelerdir?

Konusu 'Sağlığa Yararlılar' forumundadır ve First Lady tarafından 29 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. First Lady

  First Lady Admin

  2.303
  21
  Bayan

  Pek çok kişinin burun kıvırdığı sebzelerden birisi olan bamya, hepimizin mutfağında yer alması uzmanlarca önerilen sebzelerden birisidir. Çünkü bamyanın sağlığa olan faydaları o kadar çok ki, düzenli olarak bu faydalardan yararlanmak gerekiyor. İşte en faydalı sebzelerden bamyanın yararları.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Bamyanın faydaları

  İşte bamyaya karşı ön yargınızı ve yanlış tutumunuzu yıkacak olan mucizevi faydalar:

  Bamya hem çözünür hem de çözünmez lifler içerdiğinden, çözülebilir lifler ile bağırsak safra asitlerine bağlanmakta, kolesterol emilimini ve metabolik toksinleri önlemekte, kalp hastalığına karşı olan riskleri minimalize etmekte ve sindirim sistemi sayesinde vücuttaki zehirli maddeler olan toksinlerin dışarıya atılmasına muavenet etmektedir.

  Ülser hastalığı olanların bamya yemesi, bu hastalıktan kurtulmalarına yardımcı olmaktadır, çünkü sindirim sistemindeki asit bamya ile nötralize edilmektedir.

  Bamya aynı zamanda tam bir A vitamini, beta karoten, ksantin ve lutein gibi flavonoid antioksidan zenginidir ve bu zenginliği sayesinde retinayı korumakta, gözde katarakt gelişimini önlemektedir.

  Depresyon başta olmak üzere, stres ve anksiyete gibi sorunların görülme riskini azaltır, sinir sistemini korur, vücuttaki enfeksiyonları tutar, serbest radikallere karşı savaş verir, içerdiği K vitamini ile kemikleri korur ve yıprandığında yeniden inşa eder.

  Vücutta herhangi bir kanama söz konusu olduğunda kan pıhtılaşma proteinlerinin üretimi için gerekli olan K vitamini bamyada bulunmaktadır. Kalsiyum, manganez ve magnezyum gibi minerallerde bakımından da zengin bir sebzedir. Lif oranı yüksek olduğu için kilo vermeye yardımcı, kolesterolü düşürücüdür.
   

Sayfayı Paylaş