Eğri Bacaklar Nasıl Düzeltilir?

Konusu 'Vücut Estetiği' forumundadır ve First Lady tarafından 22 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. First Lady

  First Lady Admin

  2.303
  21
  Bayan

  Bilhassa da estetik açıdan kötü ve çirkin bir görünüm ortaya çıktığı için kadınlar arasında büyük sorun haline gelen bacak eğriliği, günümüzde estetik tedavi yöntemlerinin gelişmesi ve daha sık kullanılır hale gelmesi nedeniyle doktorlarında tecrübe edinmesi bacak eğriliğinin sorunsuz bir şekilde ortadan kalkmasını sağlıyor. Bacak eğriliğinin tedavisi için öncelikli olarak hangi sebeplerin bacak eğriliğine yol açtığını ve bacak eğriliği tedavisinin neden yapılması gerektiğine karar vermek gerekiyor. Daha sonra bu soruların yanıtlarına göre bacak eğriliği ortadan kaldırılabilir.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Bacakların eğri olması estetik açıdan kötü bir görünüme sebep olur. Bacaklarınızda eğrilik gibi bir problem yaşıyorsanız uygulayacağınız bazı yöntemler eğri bacakları düzeltmede yardımcı oluyor. Eğri bacakları düzeltmek için yapılması gereken egzersiz hareketlerini uzmanlar anlattı.

  Eğri Bacaklar

  Bacak çarpıklığını, estetik amaçla mı düzeltiyorsunuz?
  Hastalar genellikle bize estetik amaçlı başvuruyorlar ama biz tedaviyi ileride meydana gelebilecek problemleri engellemek amacıyla yapıyoruz. Hastalar bazen topallama, koşamama, bacakların birbirine takılması gibi şikayetlerle geliyor. Eğrilik varsa; onu düzeltecek tarzda bir alet tasarlanması gerekiyor. Eğrilik, tedaviyle olduğu gibi düzeliyor. Parantez bacaklar da düzeliyor.

  Kaç dereceye kadar eğrilikleri düzeltebiliyorsunuz?
  Eğrilik kaç derece olursa olsun, düzeltilebiliyor. Kemikler üzerinde kullandığımız belirli standart ölçümler var. Bunlar değerlendirilerek, hastalık olarak kabul ettiğimiz eğrilikler düzeltilebiliyor. Bu eğrilik hastanın hayatını ciddi anlamda etkilemese bile, kabul edilebilir anlamdaki bozuklukları düzeltmek gerekiyor. Birkaç derece eğrilik bile düzeltilmeli. Kişide erken yaşta kireçlenme ve eklem rahatsızlıkları oluşabiliyor. Bu rahatsızlıkların tedavisi daha ciddi ameliyatlar gerektirdiği için deformiteyi erkenden düzeltmek lazım.

  HERKES TEDAVİ GÖREBİLİR

  Erken teşhisle, eğriliğin daha kolay düzeltilme şansı var mı? Kaç yaşına kadar düzeltme yapabilirsiniz?
  Bacak eğriliğinde yaş sınırı yoktur. Kişinin sağlığı el veriyorsa, herkesin bacak eğriliği düzeltilebilir. Hormonal ve ****bolik hastalıklara bağlı olanlar için bu durum daha geçerli bir yöntemdir. İlgili ailelerin birçoğu; çocuklarında böyle bir sorun olmasa bile, 'yoksa parantez bacaklı mı olacak' korkusuyla, çocuklarını doktora getiriyor. Oysa bu çocukların büyüme dönemindeki parantez bacakları, iki yaşına kadar normal olarak kabul edilebilir. Ancak çocukta gerçekten tedavi edilmesi gereken bir bacak eğriliği varsa, bu eğrilik yaşın büyümesiyle birlikte artabiliyor.

  4 YAŞI GEÇMEK ŞART!

  Bacaklardaki eğrilik, İlizarov dışında bir yöntemle tedavi edilemez mi?
  İlizarov, bacak eğriliklerinde en son başvurulacak yöntemlerden biridir. Son yıllarda özellikle ameliyat sırasında İlizarov benzeri cihazlarla eğriliği düzeltip, kemiğin içine çivi ya da plak yerleştirerek ameliyatı tamamlıyoruz. Hasta uyanmadan cihazı çıkartıyoruz. Böylece hasta uyandığında, bacağında İlizarov cihazı olmuyor ve bacağındaki yamukluktan bir tek ameliyatla kurtuluyor. Hastanın bacağı tek ameliyatla düzelmeye uygunsa; bu yöntemi tercih ediyoruz. Ama düzelme sağlanamazsa ve bacakta kısalık da ortaya çıkıyorsa, deformite tek seferde düzeltemeyeceğimiz kadar fazlaysa; İlizarov'u uyguluyoruz.

  İlizarov'u daha çok kimlere uyguluyorsunuz?
  4 yaşını aşmış herkese, bu yöntemi uygulayabiliyoruz.

  BOY 2-3 SANTİM UZUYOR

  İlizarov ameliyatı ne kadar zamanda tamamlanıyor?
  İlizarov cihazının takılması bir ya da 1.5 saat sürüyor. Düzelmenin şiddetine göre değişmekle birlikte, 15-20 gün tedavi devam ediyor. Gerekli hastalara bacak düzeltme ameliyatına ek olarak, boy uzatma da yapabiliyoruz. Tek bir aletle hem eğrilik gideriliyor, hem de kişinin boyu uzamış oluyor.

  Hasta İlizarov cihazını ne kadar bacağında taşıyor?
  Uzatma ameliyatı yapılmayacaksa, 3 ay taşıması yeterli. Uzatma da yapılacaksa, onun miktarına göre süre değişir. Hastanın bacak eğriliği düzelince, boyu 2-3 santim uzuyor.

  Bu operasyonlar için en iyi dönem hangisidir?
  En iyi dönem diye bir şey yok. Ama genellikle küçük hastalar okulların kapandığı tatil dönemlerinde bize başvuruyor. Böylece yeni eğitim dönemi başladığında, sorunsuz bir şekilde okula gidiyorlar.
   

Sayfayı Paylaş