Gebe Kalma Dönemi Hesaplama

Konusu 'Kadın Doğum & Gebelik' forumundadır ve First Lady tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. First Lady

  First Lady Admin

  2.303
  21
  Bayan

  Gebe kalmakta zorlanan ya da gebeliği planlı bir şekilde sürdürmek isteyen bayanların son dönemlerde hamilelik dönemi hesaplama işlemine başvurduğuna sıklıkla şahit olmaktayız. Hamilelik döneminin en uygun zamanını hesaplamak için uzmanlar, şu bilgileri vermektedir.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Adetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir, yumurtlama gününü tespit etmenin en pratik yolu budur. Bu hesapla adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama adetin 14. günü olur, adet kanamasının başladığı ilk günden sayarak 14. güne denk gelir yaklaşık. Bu günden 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunda 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır. (Yani adet başlamadan 17-18 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir ilişkiye girmek gerekir)(Not: Her gün ilişkiye girmek sperm sayısını çok azaltacağı için önerilmez, bu nedenle iki günde bir ilişki önerilir.)

  Diğer örnekler: Adetleri düzenli 30 gün süren bir bayan adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak 16. gün yumurtlama olacağını hesaplamalıdır. Adet kanamaları düzenli 35 günde bir olan kadınlarda yumurtlama günü 21. güne denk gelir yaklaşık olarak.Adetleri düzensiz olanlarda yumurtlama gününü tahmin etmek daha zordur. Ama her zaman adet kanaması başlamadan ortalama 14 gün önce yumurtlama meydana gelir.Üstteki tarifler hep sonraki adetten geriye doğru sayılacak şekilde verilmiştir (adet başlamadan 17-18 gün önce ilişkiye başlayın gibi). Çünkü yumurtlama gününün gelecek adete göre hesaplanması daha güvenilirdir. (Adetin ikinci dönemi yani yumurtlama-adet arasındaki luteal faz süresi 14 gün sabittir.)

  Gebelik dönemi hesaplamak için TIKLAYINIZ?
   

Sayfayı Paylaş