Kışın Hasta Olmamak Için Neler Yapmalıyız?

Konusu 'Sonbahar/Kış/İlkbahar/Yaz Hastalıkları' forumundadır ve First Lady tarafından 18 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. First Lady

  First Lady Admin

  2.303
  21
  Bayan

  Kış mevsimi geldiği zaman kış hastalıkları da kapımıza dayanıyor ve bizi hasta ederek hem işimizden alıkoyup hem de günlük hayatımızı bir hayli zora soktuğu için, kışın hastalanmamak adına uzmanların önerilerine kulak vermemiz lazım. Kışın hasta olmamak için yapılması gerekenler hakkında bizleri uyaran uzman doktorların gelin tavsiyeleri neler bir göz atalım ve elimizden geldiği kadar bu tavsiyelere uyum sağlayarak kış mevsimini rahat ve sağlıklı bir şekilde atlatalım. İşte kısın hasta olmamak için yapılması gerekenler...

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Kışın hastalanmamak için ne yapmalıyız?

  Her ne kadar kış hastalıklarından korksak da, kimi zaman bu hastalıklara yakalanabiliyoruz. Ancak kışın hasta olmamanın yöntemleri de vardır. Kışın hastalanmamak için yapılması gerekenler günlük hayatımızda kolaylıkla uygulayabileceğimiz şeylerdir. Örneğin; sağlıklı ve kış mevsimi gıdaları ile düzenli beslenmek gibi.

  Her sebze ve meyve zamanında yeterli miktarda yenildiği zaman dönemin hastalıklarına yakalanma riski artıyor. Bu sebeple kışın hasta olmamak için kış sebze ve meyvelerine bolca sofralarınızda ağırlık vermelisiniz. Özellikle de C vitamini, D vitamini ve kalsiyum ihtiva eden yiyeceklere daha da çok ağırlık verilmelidir.

  Kışın hastalanmamak için dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer faktörde, dışarıya çıkarken üzerimize giydiklerimizdir. Kesinlikle havanın sıcaklığına uygun olarak giyinmeliyiz. Eğer hava çok soğuk ise soğuğu vücuda geçirmeyen kaban, mont ve ceketler kullanmalı, yağmurlu havalarda su geçirmeyen bot ve çizmeler giymeli, su geçirmeyen bere kullanmalı, deri veya parmakları kesik olmayan miflonlu tüm eldivenle kullanılmalıdır.

  Kışın sabahın erken saatlerinde hava ilerleyen saatlere nazaran daha temiz olduğu için, sabah saatlerinde evi havalandırmalı, evin hijyenine dikkat edilmeli, eller sık sık yıkanmalı, hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır. Üstelik kapalı ve havasız ortamlar kış aylarında mikrop hapsettiği için, bu tür ortamlardan da uzak durmak kışın hastalanmamak için alınması gereken önlemlerden bir tanesidir.
   

Sayfayı Paylaş