Protez Ayak Nasıl Yapılır?

Konusu 'Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon' forumundadır ve First Lady tarafından 19 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. First Lady

  First Lady Admin

  2.303
  21
  Bayan

  Çeşitli nedenlerden dolayı ayaklarını kaybeden hastalar için geliştirilmiş olan protez ayaklar, uzuv eksikliğinden doğan tüm sorunların ortadan kaldırılmasında büyük bir olanak sağlıyor ve hastaların hareket özgürlüklerine yeniden kavuşmasını sağlıyor. Protez ayak takılması işlemi nasıl yapılıyor diye merak eden hastalarımız için, uzman doktorların bizlerle paylaşmış oldukları bilgilere yazımızın devamında yer verdik. Hem vücut ağırlığını tek bir noktada toplamak hem de konforlu bir yürüyüş sağlamak amacıyla takılan protez ayak nasıl yapılıyor buyurun öğrenelim.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Protez ayak takılması nasıl yapılır?

  Protez bacak takılması öncesinde doğal görünüme uygun, tırnak ve renk seçimi yapılarak kişiye uygun hazırlanan protez bacak, güdüğe tam uyacağından ciltte herhangi bir olumsuzluğa da sebep olmamaktadır. Kişi protez bacak sayesinde yalın bacak yürüyebileceği gibi, modaya uygun farklı topuk boyları olan ayakkabı giydiği zamanda büyük bir rahatlık hissedebiliyor. Hem fonksiyonel hem de estetik olarak hazır edilen protez bacakların takılma işlemi şöyledir:

  Öncelikle ölçü alınır ve ölçüye uygun kişiye özel kalıp çıkartılıp içi alçıyla doldurulur. Daha sonra hazırlanan protez bacak cerrahi operasyon ve başarılı bir ekip ile bacağa takılır. Hasta birkaç gün sonra yeni bacağı ile yürümeye başlayabilir ve son derece keyifli olan bu durum bacak protezi takan kişilerin yüzünü güldürmektedir.
   

Sayfayı Paylaş