Sırt Ağrısının Nedenleri

Konusu 'Ağrı Hastalıkları' forumundadır ve First Lady tarafından 4 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. First Lady

  First Lady Admin

  2.303
  21
  Bayan

  Sırt ağrısı günümüzde sıklıkla husule gelen bir sorun olduğundan ve sırt kemiği ağrısı başka şikayetlere de yol açacağından sizlere sırt ağrısının nedenleri hakkında bilgiler sunacağız ki bu ağrının husule gelmesini önceden engelleyebilirsiniz. Hemen hemen her yaş grubunda çeşitli sebeplerden husule gelin sırt ağrısının işte bilinmeyen nedenleri.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Sırt ağrısı, boyun alt ve arka kısmı, omuzların arka kısımları, kürek kemikleri çevresi ve bele kadar uzanan geniş bir alanı kapsar ve yapılan geniş çaplı araştırmalara göre, her 5 kişiden birinin sorunu olan sırt ağrısı gençlerden ileri yaştaki kişilere kadar hemen her yaş grubunda ortaya çıkabilir.

  Sırt ağrıları, kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşabilirken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar pek çok ciddi hastalıkların habercisi de olabilir, bu nedenle özellikle sabit bir bölgede ve sürekli devam eden sırt ağrılarının mutlaka ciddiye alınması gerekir.

  Sırt bölgesinde, kaslara ve yumuşak dokulara bağlı gelişen ağrıların görülme sıklığı, bilgisayarın hayata daha fazla girmesiyle, özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde her geçen gün biraz daha ağrıyor

  Belirtileri sırt ağrısı olan 5 önemli hastalık ve kısaca tanımlaması aşağıda verilmiştir.


  Myofasiyal Ağrı Sendromu

  Miyofasiyal ağrı sendromu tetik noktalarda kaynaklanan kas ağrılarını tanımlayan bir terimdir. Sırt bölgesinde, kaslara ve yumuşak dokulara bağlı gelişen ağrıların görülme sıklığı, bilgisayarın hayatımıza daha fazla girmesi nedeniyle özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde arttı. Yapılan çalışmalara göre; uzun süreli sırt ağrısından yakınan hastaların, yaklaşık yarısında myofasiyel ağrı sendromu mevcut. Bu sendrom, özellikle ofis çalışanları gibi oturarak uzun süre çalışan kişileri etkiliyor. Bu hastalarda, genellikle sırt bölgesindeki kaslarda, üzerine basmakla ağrının tetiklendiği noktalar bulunuyor. Kişilerin duruşlarının bozuk oluşu yakınmaları arttırıyor.


  Boyun Fıtığı

  Boyun, sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu bölgelerin ağrıları birbirleri ile karışabiliyor. Boyundan kaynaklanan ağrılar bazen boyunda şiddetli hissedilirken, bazı hastalarda ise sırt bölgesine kadar, bazen de kol boyunca uzanabiliyor. Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenmeler de sırt ağrısı kaynağı olabiliyor. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar olabilmekle beraber, bu sorun, daha nadir olarak görülüyor. Ağrıya, özellikle kolda güç kaybı veya uyuşukluk eşlik ediyorsa, boyun fıtığının habercisi olabiliyor.


  Fibromiyalji

  Fibromyalji, kadın hastalarda daha sık görülen ve boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere, yaygın vücut ağrısına neden olan bir tablodur. Hastalar, sıklıkla sabah yorgun kalktıklarından, çabuk yorulduklarından şikayetçi oluyor. Şikayetler, soğuk, yorgunluk ve stresle artıyor. Bu grup hastada, baş ağrıları, bağırsak sorunları (özellikle şişkinlik), ellerde uyuşma ve şişlik hissi gibi bazı başka şikayetler de sık gözleniyor. Depresif duygudurum, hastaların ağrıya hassasiyetini arttırıyor. Bu nedenle hastaların bu yönden de tedavi olmaları, ağrıların tedavisini kolaylaştırıyor.


  Skolyoz

  Sırt ağrısı ile başvuran hastaların yaşı da dikkate alınıyor. Çünkü, farklı yaşlardaki hastalarda farklı hastalıklar kendini sırt ağrısı
  olarak gösterebiliyor. Örneğin, gelişme çağındaki çocuklarda skolyoz adı verilen omurga eğriliğinin tipik belirtisi, sırt ağrısı olabiliyor. Şikayetler, uzun süre bilgisayar başında kalındığında artış gösterebiliyor. Bu hastalığın, sıklıkla takip edilmesi gerektiği için erken dönemde doktora başvurulması gerekiyor. Çocuk ve adolesanlarda genellikle ağrı olmayabiliyor. Omuz, kürek kemikleri ve kalçalardaki asimetri, bu hastalığa işaret edebiliyor.  Yaşlı ve kadın hastalarda ise kemik erimesi (osteoporoz), işaretini, sırt kemiklerinde kırılmalar ve buna bağlı boy kısalması ile sırt ağrısı olarak verebiliyor. Bu durumda ilaç tedavisinin yanı sıra, sırt kaslarına yönelik egzersizler, kişinin sırtında kalıcı kamburluk
  oluşmasını engelleyebiliyor. Belli bir sırt omuru üzerinde yoğunlaşan ağrı ve hassasiyet oluyor. Ağrı sürekli ve şiddetli nitelikte özellik sergiliyor.

  Ağrı gece başlıyorsa veya sürekli ya da şiddetli ise ve kilo kaybı varsa zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.
   

Sayfayı Paylaş