Menü ≡

Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Ağır kuruluğunun ortaya çıkma nedenleri oldukça çeşitlidir. Genellikle tükürük eksikliğinden kaynaklanır. Ancak sürekli ağız kuruluğu yaşanmasının altında ciddi hastalıklar yatıyor olabilir. İşte ağır kuruluğu nedenleri, sebepleri.

Ağızda kuruluk hissi zaman zaman hepimizde görülen bir şikayettir. Fakat bu şikayeti sürekli olarak yaşayan pek çok kişi mevcuttur. Bu kişiler ağız kuruluğunun nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bizlerde uzmanlarımıza sizler için ağız kuruluğu sebeplerini sorduk. Ağız kuruluğunun ortaya çıkmasında pek çok faktör rol oynadığını öğrendik. Makalemizin devamında ağızda kuruluk olmasının nedenleri hakkında sizlerde bilgileneceksiniz.

İnsanda tükürük bezlerince üretilen tükürük % 98 oranında su, enzimler, elektrolitler, mukus ve anti-bakteriyel bileşikler içerir. Tükürük ayrıca boğazın kayganlaşmasını, dilin ve dişlerin korunmasını ve ağız dokularının yumuşak kalmasını sağlar. Ayrıca sindirimin başlamasını ve ağızdaki yiyeceklerin dişlerle birlikte parçalanmasını sağlar. Bu nedenle tükürük eksikliğinin neden olduğu ağız kuruluğu dişlerde oyukların artmasına, konuşmada, yemek yemede ve nefes almada zorlanmalara neden olur.

Ağız Kuruluğunun Nedenleri

Ağız kuruluğunun yaşlanma, sağlık sorunları, ilaçlar, ameliyatlar ve yaşam tarzından kaynaklanan birçok nedeni vardır. Bazı nedenler yaşam tarzında yapılabilecek değişikliklerle kolayca düzeltilebilir fakat ilaçlar ve hastalıklarla ilgili diğer nedenleri tedavi etmek daha zordur. Ağız kuruluğunun başlıca nedenleri şunlardır:

1. Hayat Tarzı

Sigara içmek tükürük üretimini azaltabilir. Tütün çiğnemek de aynı etkiyi yapar. Bu nedenle ağız kuruluğu çeken bazı kişilerde sigarayı bırakmak ya da azaltmak ağız kuruluğunu önemli ölçüde önleyebilir. Alkol içerikli içecekler ve kafein içerikli (çay, kahve, gazlı içecekler vb.) içecekler de dehidrasyona (su kaybına) neden olarak ağız kuruluğuna yol açabilir. Ayrıca uzun periyotlarla ağızdan solumak da ağız kuruluğuna yol açar.

2. İlaçların Yan Etkileri

Birçok ilaç ağız kuruluğuna neden olur. Bir çalışmada 3 ve daha fazla ilaç alan hastalarda ağız kuruluğu görülme ihtimalinin % 60 olduğu ortaya çıkmıştır. Antihistaminler, ağrı kesiciler, kan basıncı ilaçları, antidepresanlar, kemoterapi, kas gevşeticiler, hipertansiyon, obezite, akne, mental bozukluklar, astım, epilepsi, Parkinson hastalığı ve idrar sökücü ilaçların hepsi ağız kuruluğuna yol açmaktadır. Kullandığınız ilaçların tükürük üretiminin azalmasına ve ağız kuruluğuna neden olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurun.

3. Hastalıklar, Enfeksiyonlar ve Sağlık Sorunları

Ağız kuruluğu HİV/AİDS, diyabet, anemi, Sjögren sendromu, romatoit artrit, kistik fibrozis ve vurgun gibi hastalık ve enfekiyonların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

4. Tıbbi Tedavilerin Yan Etkileri

Bazı tıbbi tedaviler ağız kuruluğuna yol açabilir. Radyasyon tedavisi ve kafa bölgesinden yapılan kemoterapiler tükürük bezlerinin hasar görmesi sonucu kronik ağız kuruluğuna neden olur.

5. Travma ve Ameliyatlar

Bazı durumlarda travma veya ağız sakatlıkları tükürük bezlerinde geri döndürülemez hasarlar ortaya çıkarabilir. Bazen de boyun ve kafa bölgesindeki hasarlar da tükürük bezlerinin daha az tükürük üretmesine neden olur. Bazı cerrahi işlemler de tükürük bezlerine zarar verebilir.

  • 2 February 2015 - 19:30:45
  • Yorum Yok
  • 0 beğeni
Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
    • İsim / Rumuz (zorunlu)
    • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.