Menü ≡

Alzheimer Tedavisi

Çok önemli bir bunama hastalığı olan Alzheimer'ın belirtileri, nedenleri ve etdavisi hakkında sizleri bilgilendirdik. Alzheimer hastalığı tedavisi ve Alzheimer tedavi edilir mi sorusu yanıtı makalemizde.

Dünyada 25 milyondan fazla insanı tesiri altına almış olan önemli bir ruh sağlığı sorunu olan Alzehimer hastalığına net bir tedavi yolu veya ilaç daha bulunamamıştır. Alzheimer tedavisi için bu belirsizliğin nedeni hastalığın ortaya çıkış sebeplerinin net bir biçimde ortaya konulamamasından kaynaklandığı bilim insanlarında açıklanıyor. Lakin alzheimer nedenleri ve tedavisi üzerinde çalışmalar yoğun olarak devam ediyor ve Alzheimer hastalığı için semptomları yavaşlatan kimi ilaçlar Alzheimer tedavisinde kullanılıyor. Alzheimer hastasının sosyal ve ekonomik vaziyeti hastalığın ilerleme süreci üzerinde rol oynayan mühim etkenlerin başında gelmektedir.

Alzheimer Nasıl Bir Hastalıktır?

Alzheimer hastalığı, vücutta yenilenmesi olası olmayan beyin hücrelerinde hasar oluşmasıdır. Bu durumdan mütevellit husule gelen Alzheimer hastalığında ne yazık ki geriye doğru bir iyileşme süreci de henüz mümkün kılınmamıştır. Ancak Alzheimer tedavisi için kullanılan ilaçlar ile hastalığın seyrinin yavaşlatılması, bellek kaybı neticesinde kişide oluşan huzursuzluk, kaygı duygularının azaltılması yolu izleniyor ve başarıda sağlanıyor. Alzheimer ilaçları kolinerjik sistemin savunmasına yöneliktir.

Alzheimer Nasıl Tedavi Edilir?

Alzheimer tedavisi için kullanılan ilaçlar ekseriyetle mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler husule gelebilir. Bu Alzheimer ilaçları yan etkileri yanı sıra hastanın algı becerisini azaltabilecek, zihin karışıklığına yol çan ilaçlar kullanılıyorsa tedavi sırasında bu ilaçlara ara verilmesi kimi zaman önerilir.

Tüm dünyada pek çok ilmi çalışma ile azda olsa tedavisinde ilerleme kat edilen Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan bir diğer yolda östrojen hormonu uygulamalarıdır. Alzheimer hormonal uygulamalarla tedavisi oldukça yeni bir çalışmadır. Ama buna rağmen östrojen hormonunun hastalığın ilerlemesini yavaşlatmakta tesirli olduğu kanıtlanmıştır. Alzheimer ile boğuşan hastalar iyi ve kapsamlı geniş bir bakıma ihtiyaç sahibi olan kişilerdir. Çünkü gündelik işlerin dahi çok zor yaparlar.

 • 13 May 2015 - 19:00:21
 • 1 Yorum
 • 0 beğeni
Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
  • İsim / Rumuz (zorunlu)
  • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • cemcanyilmaz

   Merhaba,

   Östrojen hormonunun etkinliğine değininceye kadar birçok konudan uzak tutulmuş ve pek de yararlı olmayan bir yazı. Böyle bir site için çok eksik diyebilirim. Yeni bir kanal açan ve bilgi kirliliğini azaltmaya çalışan bir uzman var, aşağıya onun linkini koyuyorum. İlgisini çekenler seyredebilir videolarını. Anladığım kadarıyla amacı her konudan bahsederek kısa hap bilgiler vermek olacak.

   Selam ve saygılarımla

   https://www.youtube.com/channel/UCki842hT5ExNSD-b92qlZJg

   29 January 2017 - 23:38