Menü ≡

Nanenin Yararları

Nanenin faydaları saymakla bitmiyor. Kuru yada taze hiç farketmez. Tek başına tüketilebileceği gibi salatalarınızı ve yemeklerinizi de nane ile zenginleştirebilirsiniz. Üstelik yalnızca cilde değil tüm vücuda büyük yararı bulunan nane...

Nanenin faydaları saymakla bitmiyor. Kuru yada taze hiç farketmez. Tek başına tüketilebileceği gibi salatalarınızı ve yemeklerinizi de nane ile zenginleştirebilirsiniz. Üstelik yalnızca cilde değil tüm vücuda büyük yararı bulunan nane bol bol tüketilmelidir.

Türk yemeklerinde bolca yeri olan nanenin aslında insan vücudu için bir çok faydası bulunmakta. Cacık ve kurufasulye ‘nin olmazsa olmazı nane baharatların içerisinde sağlıklı olması ile bilinen en güzel kokulu olanları arasında.Aynı zamanda  iştah açar. Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir. Strese ve baş ağrısına iyi gelir. Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır. Ateşi düşürür. Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Ülsere ve mide yanmasına iyi gelir. Kusmayı, mide bulantısını ve ağrısını önler. Grip, bronşit gibi soğuk algınlıklarında ve öksürükte faydalıdır. Diş ağrısını ve ağız kokusunu giderir. Anne sütünü arttırır. Sinirsel iktidarsızlığa iyi gelir.

Nane, salata ve yemeklere güzel kokusu ve farklı tadıyla ayrı bir lezzet katmak için kuru ya da taze olarak katılabilir. Ayrıca, nane çayı hazmı kolaylaştırmak için yemeklerden sonra içilebilir. Naneden elde edilen nane yağı da çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Yapraklarından hazırlanan nane çayı sakinlik verir. Soğuk algınlığı ve mide bulantısını giderir. Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsaktaki gazları söker. Nane suyuna bir miktar sirke katılıp içilirse iç kanamaları durdurmaya yardımcı olur. Nanenin sakinleştirici etkisi nane yağı için de geçerlidir. Nane yağı ciltteki yanık lekelerini gidermekte ve soğuktan kaynaklanan şişlikleri indirmede etkilidir. Nane kaynatılıp buharı koklanırsa solunum yollarını açar ve soğuk algınlığına iyi gelir.

  • 15 November 2014 - 23:17:00
  • Yorum Yok
  • 0 beğeni
Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
    • İsim / Rumuz (zorunlu)
    • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.