Menü ≡

Sertleşme sorunları ve tedavi yöntemleri

Türk toplumu olarak sevincimizi de acımızı da paylaşmaya yatkın insanlarız. Sevinçler paylaşıldıkça büyüdüğüne, acılar da paylaşıldıkça azaldığına göre, böyle davranmakla doğru da yapıyoruz. Ne var ki her konuda başaramıyoruz açık...


Türk toplumu olarak sevincimizi de acımızı da paylaşmaya yatkın insanlarız. Sevinçler paylaşıldıkça büyüdüğüne, acılar da paylaşıldıkça azaldığına göre, böyle davranmakla doğru da yapıyoruz. Ne var ki her konuda başaramıyoruz açık yürekli olmayı. Özellikle de cinsellik konusunda…

Kadınlar kendi aralarında bir yere kadar birbirlerine daha şeffaf davranabiliyorlar, ama erkekler kendilerine yüklenen sosyal ve psikolojik rollerden dolayı bunu çoğunlukla başaramıyorlar. Oysa cinsellik alanında yaşanan sorunlar, tıptaki tarifiyle cinsel fonksiyon bozuklukları, bedenimizin herhangi bir yerinde meydana gelen diğer hastalıklar kadar yaygın. Örneğin bir mide, bir böbrek hastalığınızı doktora gitmeden nasıl tedavi ettiremezseniz, cinsel fonksiyon bozuklukları için de aynı şey geçerli. Üstelik tedavi ettirilmeyen bu sorunlar kendiliğinden geçmediği gibi, geciktirildikçe ilerleyebiliyor da.

Toplumumuzda evli bakirelerin sayısı hiç de küçümsenemeyecek boyutlardadır. Araştırmalar çoğu vakalarda kadın ve erkekte fiziksel hiçbir rahatsızlık bulunmadığı halde yanlış bilgilendirilme, şartlanma ve de konuşamama sonucu evliliklerin cehenneme döndüğünü göstermektedir.

Kendilerine sakladıkça devleşen sıkıntılarını üzerlerinden atıp, hayatı yeniden yaşamaya başlamak isteyenler bu yazı dizisini mutlaka okumalı…

Sizin sorununuz iktidarsızlık mı?
Cinsel problem dendiği zaman, akla ilk gelen erkekler ve iktidarsızlık olur. Oysa cinsel fonksiyon sorunları erkekler kadar kadınlar arasında da yaygın ve de erkeklerin bu alandaki tek problemi iktidarsızlık, diğer adıyla sertleşme sorunu değil.

Çoğu zaman kapalı kapılar ardında yaşanan cinsel problemler erkeklerde sertleşme sorunları, erken boşalma ve cinsel isteksizlik olarak sıralanıyor. Kadınların yatak odasını cehenneme çeviren başlıca sorunları ise istek bozuklukları, orgazm bozuklukları, ağrılı ilişki ve vajinismus.

İktidarsızlıktan ne zaman söz edilebilir?
Sertleşme sorunu, cinsel istek olduğu halde, yeterli sertliği elde edememe durumudur. Bunu örneklersek, genç ya da yaşlı, normal cinselliği olan bir insan günün birinde bir kere, iki kere ya da belirli bir süre için ereksiyonda başarı sağlayamamışsa, bu tedavi gerektiren bir durum değildir. Uzmanlar, geçici sertleşme sorunuyla, tedavi gerektiren durumun ki tıpta buna erektil disfonksiyon deniliyor, kişiler tarafından karıştırıldığının önemle altını çiziyorlar.

Örneğin bir genç, özellikle ilk deneyimi sırasında bulunduğu yerin şartları nedeniyle kendisini uyaran bir ortam bulamamış ve sertleşmeyi sağlayamamışsa, hayatı boyunca bunu belleğine yerleştirebiliyor, ‘demek ki ben bu konuda hastayım’ diyebiliyor. Üstelik bu ruh halinin ömür boyu taşınma riski de oldukça yüksek.

Üroloji uzmanı Prof. Halim Hattat, konuya şöyle yaklaşıyor:
“Zaten gençlerdeki önemli sorunlardan birisi bu. İlk deneyimdeki başarısızlıkla şok yaşayabiliyor. Böyle olmasa, ilk deneyim hayal kırıklığıyla yaşanmasa bile, normal cinselliği devam eden bir insanın günün birinde bu konuda problemi çıkması konuyu yine aynı şekle getiriyor. Böyle bir durumda ‘ortada ciddi bir cinsel problem var’ diyemeyiz. Bu kişiler bize geldiğinde biz bunu kendilerine açıklıyoruz. Hekime müracaat etmenin ne kadar önemli olduğu burada ortaya çıkıyor.”

Ne zaman doktora gitmeli?
Cinsel fonksiyon bozukluklarında uzmanlar ancak kendilerine gelenlere yardımcı olabiliyor. Gelmeyenler problem yaşıyor, olayı kafasında büyütüyor ve sorun giderek daha büyük boyutlara taşınıyor.

Şu sıkıntılardan biri yaşandığında kişinin bir hekime başvurma zamanı gelmiş oluyor. En az altı ay süreyle, minimal üç ay, cinsel istek olduğu halde ilişkiye girememe, ilişkiye girmek için yeterli sertliği elde edememe veya sürdürememe. Bu çerçeveden bakıldığında, böyle olan vakalara uzmanlar ‘tedavi gerektiren durum’ diyor. İktidarsızlık işte bu çerçevede ele alınıyor.

Erektil bozukluklar yaşamı tehdit eden hastalıklar grubuna girmediğinden ve kültürel, dinsel nedenlerle tabu olarak sayıldıklarından, bu konuda doğru istatistiksel bilgilere ulaşmak oldukça zor oluyor. Bununla birlikte geçmiş yıllarda erkekler sessizce sıkıntı çekme eğilimi gösterseler de, birçok toplumda ve bizde erektil disfonksiyon artık tabu olmaktan çıkmaya başladı. Tam seksüel fonksiyon yaşam kalitesinin önemli parçası olarak görüldüğü için, yaşam beklentileri arttıkça daha çok erkek tedavi konusunda istekli hale geldi.

Bu konuda en güvenilir bilgi, ABD’nin Massachusetts Üniversitesi araştırma bölümünde ‘Massachusetts Aging Study’ adı altında yapılan araştırmayla elde edildi. Çalışmada, bütün dünyadan 40-70 yaş arası grubundan bin 290 denek incelendi, sorgulamada belirli sorulara verilen cevaplar değerlendirildi ve deneklerin yüzde 52’sinde sertleşme sorunu tespit edildi.

Sertleşme sorunu üç kademeli
Prof. Halim Hattat, “Biz Türkiye’de 2 bine yakın insanda böyle bir çalışma yaptık ve erektil disfonksiyon sorunu katılanların yüzde 65’inde çıktı. Bu çalışmayı 13 ayrı şehirde Androloji Derneği olarak gerçekleştirdik. Dünyadaki verileri gördükten sonra bu çalışmaya ‘Türkiye’de neler oluyor’ diye başladık ve çok yüksek bir oranla karşılaştık” diyor,

Uzmanlar, bu kişilerin hepsinin çok ciddi sorunları bulunduğunu söylemenin yanlış olacağını hatırlatıyor. Onlar tüm vakaları üç gruba ayırıyor: Orta grup, hafif grup ve ciddi grup. Hafif grupta, bir – iki kere sorun yaşamış ya da az problemi olanlar var. Orta gruptaki zaman zaman sertleşme sorunu yaşayanlar. Ciddi grup ise, bütün uyaranlara rağmen uzun süredir sertleşme sorunu yaşanmasını, ilişkiye girememeyi ifade ediyor. Böyle bakıldığında, Massachusetts araştırmasına göre, %52’lik oranın yüzde 10’u çok ciddi, %25’i orta şiddette, yüzde 17’si hafif şiddette bulunmuş.

Türkiye’de de oranlar buna yakın. Bizde oranın %65 olarak ortaya çıkmasının belki de eğitim düzeyimizle ilgili olduğu düşünülüyor. Yani sorulan soruları doğru anlama ve doğru cevaplama da çok önemli.

Sertleşme sorunu nedir?
Sertleşme sorunu, yeterli bir cinsel performans için gerekli ereksiyonu (penis sertleşmesini) başlatamama, sağlayamama veya sürdürememe durumudur. Erken boşalma veya kısırlıkla(infertilite) aynı anlama gelmez.

Sertleşme sorununa neler yol açar?
– Yüksek tansiyon
– Şeker hastalığı
– Prostat kanseri
– Yüksek kolesterol
– Damar sertliği
– Sigara kullanımı
– Omurilik hasarı
– Multipl Skleroz (MS)
– İnme
– Depresyon
– Stres
– Hormonal bozukluklar
– Bazı ilaçlar
– Aşırı alkol veya uyuşturucu kullanımı

Prof. Dr. Halim Hattat ve ekibi, kendilerine başvuran hastalarını Hattat Klinik’te tepeden tırnağa incelemeden geçiriyor. Amaç, varsa organik bir rahatsızlığın gözden kaçmasına izin vermemek. Çünkü doğru teşhis konduğu taktirde cinsel sorunların tedavisi mutlaka var. Hatalı teşhis ise hayal kırıklığından başka bir yarar sağlamıyor.

Türkiye’de 6 milyon kişi iktidarsız
Bir erkek ne göre etkilenir, neden ereksiyon olamaz? Yapılan uluslararası toplantılarda, erektil disfonksiyon önemli bir sağlık sorunu olarak tarif ediliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 milyon kadar erektil disfonksiyon sorunu yaşayan insan var. Bu hastalığa eğilim yaşla artıyor. Yaşla ilgili istatistiklere bakıldığında, sertleşme sorunu 40 yaş civarında yüzde 39 iken, sorunu 60 yaşın üzerinde yüzde 67’ye çıkıyor. Ama yaşlanmanın mutlak bir sonucu da değil. Sertleşme probleminin sosyal hayata etkileri çok önemli olabilir. Hastaların ve sağlık görevlilerinin cinsel konularda konuşmakta zorlanmalarından dolayı, erektil disfonksiyon teşhisi çok zor konabiliyor.

Bilim adamları ‘2005 yılında dünyada ne olacak’ diye baktıklarında, Massachusetts araştırmasına göre dünyada 411 milyon insanda sertleşme sorunu görülecek!

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre şu anda 5 – 6 milyon kişi problemli diye kabul ediliyor, yani genel popülasyonun yüzde 9,6’sı bu sorunu yaşıyor. Bir başka deyişle, ülkemizde 10 erkekten biri bu sorunla baş başa… Tıp çevreleri, bunu çok yüksek bir rakam olarak kabul ediyor. 20-29 yaş arasında Türkiye’de hasta sayısı 300 bin olarak tespit edilmiş. İstatistikler ülkemizde 40 – 49 yaş arası 1 milyon 400 bin, 50-59 yaş arası 1 milyon kişinin sertleşme sorunu ile karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor.

Ereksiyon nasıl olur?
Penis, üç borusal yapıdan oluşan, uyarılıp sertleşmeye yatın bir organdır. Bu borulardan ikisinin (korpus kavernosum) dış tabakasını sert bir kılıf sarar. Bu kılıf, ereksiyon sırasında kolajen liflerin izin verdiği ölçüde genişler, bu esnada kanın geri dönüşü de engellenerek ereksiyon oluşur. Yani penise arterler kan getirir, gevşer ve penis kanla dolarken, toplardamarlara ait yol kapanır ve sertleşme gerçekleşir.

Uzmanlar sertleşme problemi yaşayan hastayı araştırmaya başlarken önce damarlara bakıyor. Damar gevşeyemiyorsa, o zaman penis kanla dolamaz ve sertleşme olamaz. Bazı yaşlılığa bağlı hastalıklarda, penis adalesinin gevşeme özelliği kaybolabiliyor. Böyle olduğunda da penise kan dolmaz. Bazı durumlarda da, penise kan dolmasına rağmen, tamamlayıcı bir devre kapanmayabiliyor. Bu kapanmada bozukluk olursa, tıpta buna ‘kaçak’ deniyor, o zaman da sertleşme oluşuyor, ama istendiği ölçüde gerçekleşemiyor; ya da sertleşme kısa süreli meydana geliyor. Hasta bu şikayetlerle doktora gittiğinde, sorununa göre tedavi yolu seçiliyor ve mutlaka bir çözüm bulunuyor.

Organik erektil disfonksiyon vakaları damarsal, sinirsel ve hormonal sebepli oluyor. İkinci grup, psikolojik sebepli sertleşememe sorunlarını oluşturuyor. Üçüncü grup ise organik ve psikojenik sebeplerin bir arada yaşandığı durumlar.

Ereksiyona bütün beden katılıyor
Damar bozuklukları, nörolojik bozukluklar, hormonal veya lokal organa ait bozukluklar ve lezyonlar, organik yönden ana sebebi teşkil ediyor.

Psikolojik kökenli erektil disfonksiyona, bir organik bozukluk olmadan stimülasyon eksikliği sonucu görülen bir sorun olarak bakılıyor. Beyinde iki bölge vardır: Bir bölgeden pozitif akımlar, diğer bölgeden de depresyon veya korku gibi negatif imajlar gelir. Beyinde ereksiyonu oluşturan bir merkez vardır. Bu pozitif akımlar – mesela bir kadının kokusunu hissetmek, açık bir film izlemek gibi- bu merkeze gelip, beyinden aşağıya indikten sonra penisi uyaracak sinirlere ulaşıyor, bu sinirlerin ucundan bazı maddeler salgılanıyor, damarlar gevşiyor ve ereksiyon oluyor. Bu yoldaki herhangi bir düzensizlik ya da psikolojik faktörler sertleşmenin olmamasına yol açıyor.

Risk faktörleri nelerdir?
Önemli olan, hastanın sorununu doğru teşhis edebilmek. Bu sağlandıktan sonra soruna yönelik ilaçlar ya da psikoterapiyle sorun tedavi edilebiliyor. Atlanmaması gereken nokta, sebebe yönelik araştırmaların detaylı bir şekilde yapılması.

Sertleşme probleminde risk faktörlerini de asla göz ardı etmemek lazım. Kullanılan ilaçlar, sigara, alışkanlıklar, diyabet, tansiyon, yaşlanma, kronik hastalıklar, ameliyat (by-pass ve prostat gibi) ve travmalar risk faktörlerinin başında yer alıyor. Kan yağlarının yüksek oluşu da önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Bunun yanında hormon bozuklukları da vakaların yüzde 10’unu teşkil ediyor.

Uzmanlar, sertleşme sorununda sigaranın büyük önem taşıdığının ısrarla altını çiziyor. İlaçlara gelince; psikiyatrik bir sorunu olanlar ya da epilepsi hastaları bu ilaçları ömür boyu almak zorundalar. Bu ilaçlar nörolojik ilaçlar olmaları nedeniyle, ereksiyonun oluşmasını sağlayan maddelerin salgılanmasını engelliyorlar. Uyuşturucu da böyle bir etki yaratıyor.

Sertleşme sorununda yaşlanmanın etkisi ne kadar diye bakıldığında, 40 yaş grubunda yüzde 39 iken 70 e doğru yüzde 67’ye çıktığı görülüyor.Yani yaşlanmayla kesinlikle ilgili.

İktidarsızlığın organik nedenleri
Bu rakam değerlendirildiğinde bakıldığında, damar sertliği, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi sistemik hastalıklar akla geliyor. Araştırmalar, şeker hastalarının yüzde 28’inde sertleşme sorunu görüldüğünü ortaya koyuyor. Diyabette hem sinirler hem de damarlar etkilendiği için oran böylesine yüksek. Bu hastalıkta stres ve hipertansiyon da çok önemli. Hipertansiyonlu hastaların yüzde 15’inde sertleşme sorunu varken, damar sertliğinde oran yüzde 39’a çıkıyor. Bunların dışında ereksiyonu etkileyen kronik nörolojik hastalıklar var: Alzheimer, MS, Behçet Hastalığı ve Parkinson gibi.

Ve diğer nedenler
Penise ait lokal sorunlara gelince; doktorlar penis bükülmesine sebep olan, sertleşmede ağrı yapan hastalıklar ve istek dışı ereksiyona ve penisin normal haline dönmediği ereksiyona yol açan durumlardan söz ediyor. Bunu yaşamış kişiler ilişkiye korkuyla yaklaşıyor.

Psikiyatrik hastalıklara bakıldığında, depresyon, performans anksiyetesi (korkusu) ve stres söz konusu oluyor. Hipofize bağlı hormon hastalıklarında cinsel isteksizlik ve ereksiyon sorunu görülebiliyor.

Ameliyata bağlı travmalar ise ürolojik ameliyatlar, batın ameliyatları ya da pelvis ameliyatları ya da omurilik zedelenmesi olarak özetleniyor. Ameliyatta sinirler kesilmek durumunda kaldıysa, ameliyatta sonra sertleşme asla gerçekleşmiyor.

Sertleşme sorunu yaratan ilaçlar ise şunlar: Tansiyon ilaçları, hormonlar ve sakinleştiriciler. Bu ilaçlarla birlikte yoğun stres ve depresyon tamamlayıcı oluyor.

Penis neden sertleşemez?
Sertleşme sorununu organik ve psikolojik olarak ikiye ayrılıyor. Vakaya göre, organik ve psikolojik sebepler beraber de rol alabiliyor. Sertleşme için sağlam bir sinir sistemi, sağlam bir damar sistemi ve bazı maddelerin salgılanması için normal bir endokrin (hormonal) yapı ve sağlam bir psikolojik yapı da gerekiyor. Yani hem organik hem de psikolojik açıdan sağlıklı olmak ereksiyonun şartı kabul ediliyor. Sertleşme, damar sistemi, sinir sistemi ve psikolojik duruma bağlı olduğuna göre, bunları etkileyen her şey sertleşememe sorununa sebep oluyor. İstenmeyen sertleşme hali de bir sertleşme sorunu olarak ele alınıyor: Mesela bir kaza sırasında bir omurilik travması geçirmiş bir insanda sertleşme olur ama, bu sertleşmenin istekle ilgisi yoktur. Tıpta buna reflekse bağlı ereksiyon deniyor, yani kişi istemeden ereksiyon olur. Bunun sebebi, sinir sisteminin kesilmiş olması şeklinde açıklanıyor.

Kalp ve damar hastalıkları ile sertleşme sorunu arasındaki ilişki nedir?
Kalp ve damar hastalığı olan erkeklerin çoğunda atardamarlar, organların gereksinim duyduğu miktarda kan taşıyamaz. Bu organların dokuları, kanın yetersiz gelmesi nedeniyle zarar görür. Bu yüzden görevlerini tam olarak yerine getiremezler. Bu durum peniste oluşursa, sertleşme sorununa neden olabilir.

Prostat ameliyatı ve sertleşme sorunu arasındaki ilişki nedir?
Prostat ameliyatlarında kullanılan yöntemler, penise giden sinirleri ve kan akışını etkileyebilir. Bu durumda da sertleşme sorunu ortaya çıkabilir. Sertleşme sorunu olasılığı prostat ameliyatları sonrasında artar.

İktidarsızlık nasıl tedavi edilir?
Cinsel fonksiyonla ilgili bozukluğu olan insanların doktora gitmeleri, sorunlarını açıklamaları son derece güç oluyor. Hatta kişiler doktora gitseler de yaşadıklarını açıklamıyorlar. Yapılan araştırmalarda görülmüş ki, doktorlar da hastalara bu konuda soru sormuyor, yani soramıyor.

Her hastanın durumu diğerinden farklı olduğu için, mutlaka iyi bir anamnez (hastalığın hikayesi), seksüel yaşam hikayesi ve fizik muayene gerekli oluyor. İkinci aşamada ise olayın hormonal yönünü araştırmak için kan analizleri ve ereksiyon kontrolü yapılıyor.

Değerlendirmede bazı sorgulama sistemleri var. İnsanlara 15-20 soru soruluyor. Bu sorular arasında istekle ilgili olanlar, sertleşmeyle ilgili olanlar ve ereksiyonun devamlılığıyla ilgili olanlar var.

Hastadan iki öykü alınıyor; bunlardan biri medikal öykü. Medikal öykü geçirdiği hastalıklar ve aldığı ilaçlarla ilgili. Seksüel öykü ise, çocukluğundan o güne kadar erkek veya kadında neler geçirmiş olduğunu ifade eden sorulardan bir araya getiriliyor: Çocuklukta bir travmaya uğradı mı, uğramadı mı, cinsellik aile içinde konuşuldu mu konuşulmadı mı, cinsel bilgilerini kimden aldı, ailede cinselliğe ve bu konunun konuşulmasına nasıl bakıldı, kendisinin endişeleri, deneyimleri var mı?

Erken boşalma
Bunlardan sonra kişinin fiziksel muayenesi, ardından belirli sorularla psikolojik değerlendirmesi yapılıyor. Ardından da hormonal ve diğer incelemelere geçiliyor.

Tıbbi anamnezin mutlaka sakin bir ortamda yapılması gerekli. Doktorlar, kişinin evli olması halinde mutlaka eşiyle birlikte incelenmesi gerektiği üzerinde duruyor. Hastada cinsel istek olup olmadığı, yoksa ne kadar zaman önce kaybolduğu tespit ediliyor.

Boşalma bozukluklarının da çok iyi sorgulanması gerekiyor. Çünkü hekimlere erken boşalma şikayetiyle gelen hastalar incelendiğinde, çoğunda sertleşme sorunu olduğu ortaya çıkıyor. Tam sertleşme olmayınca boşalma daha çabuklaşabiliyor. Bunun çok net ortaya konması gerekiyor.

Net cevaplar verebiliyorlar mı?
Hastanın hekime başvurması kadar, hekimi doğru yönlendirmesi de çok önemli. Peki sorulan cevaplara, böylesine nazik bir konuda net cevaplar verebiliyorlar mı hastalar? Prof. Dr. Halim Hattat, ‘Sorduğumuz sorulara cevapları biz alıyoruz. Sertleşme kaybının zamanı bizim için çok önemli. Erkekler çift olarak geldiklerinde konuyu daha kolay çözüyorlar. Çünkü erkekler bunu tarif edemiyor, ama eşi bize tam bilgiyi veriyor’ diyor.

Prof. Hattat ve ekibi Cerrahpaşa’daki ilk Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Merkezi’ni 1986’da kurmuş. Orada vakalara multidisipliner (çok yönlü) olarak bakmışlar: Nörolog, dâhiliyeci, hormon uzmanı işbirliği içinde hastaları ele almışlar.

Eşin de tedaviye gelmesi çok önemli
İlk başlangıçta insanlar gazeteler yazdığı için gelmeyi arzu etmiş ama korktukları için sadece telefonla aramışlar merkezi. Sonra yavaş yavaş gelmeye başlamışlar. Zamanla eşler devreye girmiş: ‘Eşler, kocaları randevu alınca bizi arayıp, bize ön bilgi vermeye başladılar. Biz erkeklere eşinizi ya da arkadaşınızı getirin diye ısrar ettik.’

Prof. Hattat, hastalarına karşı mutlaka eşleriyle birlikte gelmeleri konusuna ısrarcı davranıyor: ‘ Erkekten bu sözü alırsak (ki kendisini daha çok psikologumuz ikna ediyor) eşinin neden gerekli olduğunu anlatıyoruz. Erkeklerin bizden bu konuda genelde şu talebi oluyor; “Beni eşimin yanında sorgulamayın” diyor. Artık her şeyin konuşulur hale gelmesi, tedavinin en önemli boyutunu oluşturuyor. Hasta ile rahat konuşabildiğimiz zaman tedavi sürecinde sıkıntı yaşanmıyor, hasta düzenli olarak geliyor. Bir kez konuşmaya başlayınca, erkek yıllarca taşıdığı sıkıntısını atmış, rahatlamış oluyor.’

Fiziksel muayene
Fiziksel muayenede, cinselliği etkileyecek sorunları doktor rahatlıkla ortaya çıkarabiliyor. Sonra laboratuar testlerine geçerek damar durumuna, cinsel fonksiyonu etkileyecek bir – iki hormona bakılıyor. Damarsal bakımdan damarların çalışıp çalışmadığının anlaşılması için Doppler yapılıyor. Hastanın geçirdiği kaza ya da hastalıklar da göz önünde tutularak nörolojik tetkik program belirleniyor.

Prof. Hattat, çoğu zaman psikolojik ve organik faktör ayrımının yapılamadığına dikkat çekiyor. Çünkü genellikle ikisi birlikte, yani hem fizyolojik hem de psikolojik sorunlar etken olabiliyor. Böyle durumlarda ilave testler gerekebiliyor. Hatta Klinik bu vakalara şöyle yaklaşıyor: Kişiye uykuda sertleşme testleri yapılıyor. Bilgisayarlı ölçüm cihazı hastanın bacağına bağlanarak, ölçümlerimizi yapılıyor. Hastadan yorgun olarak gelmesi isteniyor. Bu tetkikler iki gece sürüyor. Uyku sırasında meydana gelmiş ereksiyon haritası uzmanlar tarafından değerlendiriliyor ve ortaya çıkan grafikler doktorlara bulguları veriyor.

Bütün bu çalışmalarla, sorunun psikolojik mi, organik mi yoksa alışkanlıklara bağlı mı olduğu ortaya çıkarılabiliyor.

Sertleşme sorununun tedavisi
Sertleşme sorunu, hekimin tedavi programına uymak şartıyla tedavi edilebiliyor. Bu sorunun tedavisi için ağızdan alınan ilaçlardan, elle çalışan vakum pompalarına, enjeksiyonlardan protezlere kadar bir çok tedavi seçeneği var. Tedavide esas faktör hekimin önce non invazif (girişimsel olmayan) yöntemlere yönelmesi. Bu aşamada önce risk faktörlerini yok etmek birinci derecede önemli. Danışmanlık ve psikoterapi ile kişinin o güne kadar yaşadıkları ve tüm yapısı inceleniyor. Sorunun fiziksel kaynaklı olduğu ortaya çıktığında ise, tedaviye önce en basitinden başlanıyor. Bunlardan sonuç alınmazsa invazif, yani girişimsel tedaviye geçiliyor.

İktidarsızlıkta başlıca tedavi yöntemleri:
– Ağız yoluyla alınan ilaçlar
– Penise yapılan enjeksiyonlar
– Vakum cihazları
– Penise takılan protezler
– Psikoterapi

Hormon tedavisi
– Az bir oranda hasta hormonal sorunlar yaşayabiliyor. Bu hastaların genellikle seksüel istekleri azalmış oluyor. Hormon tedavisi tablet ve enjeksiyon yardımıyla kolaylıkla yapılabiliyor.

İlaç tedavisi
– İlaçlar, penis düz kası üzerine olan gevşetici etkiyi uzatarak, ereksiyon sağlanmasını kolaylaştırıyor. Sertleşme sorununun tipine göre, hastaların yüzde40 – 80’inde ereksiyonda iyileşme sağlıyor. İlaçlar baş ağrısı, ateş basması, mide veya görme bozuklukları gibi yan etkiler yapabiliyor, ancak bunlar geçici oluyor.

Vakum cihazları
– Vakum aleti penise takılıyor ve negatif basınçla ereksiyon meydana geliyor. Bu yöntemlerle pasif bir ereksiyon elde edilebiliyor ve kişi ilişkiye girebiliyor.

İdrar yoluna ilaç uygulaması
– Girişimsel yöntemlerde ereksiyon oluşturan bazı ilaçlar var. Bu ilaçlardan birisi idrar yoluna özel enjektörlerle veriliyor. Bir müddet sonra üretraya (idrar yoluna) yapılan masajla bu ilaçlar penis dokusuna geçiyor ve sanki beyinden bir refleks gelmiş gibi, iğnesiz sertleşme gerçekleşiyor. İlaç on dakika sonra dokuya geçiyor ve etki 40 dakika sürüyor. Erkek, kadına karşı uyarılmış gibi ilişkiye girebiliyor. Bu, ülkemizde kullanılan, yaygın yöntemlerden biri. Söz konusu olan iğne değil, bir idrar yoluna sıkılan bir tüp. Hasta ilişkiden 10 dakika önce bunu kendi uygulayabiliyor.

Penis içi enjeksiyon
– Bu tedavide, penise ince bir iğne yardımıyla ilaç enjekte ediliyor. Bu teknik, hasta tarafından evde kullanmak için kolaylıkla öğrenilebiliyor. Uygun doz, her hasta için ayrı olarak tespit ediliyor. Hasta, cinsel ilişkiden 10-15 dakika önce kendine enjeksiyonu yapıyor ve yaklaşık 30 – 40 dakikalık ereksiyon sağlayabiliyor.

Penis protezleri
– Bütün organik rahatsızlıklarda, örneğin kişinin hiç sertleşmesi olmuyorsa, kişinin damarlarla ilgili çok büyük sorunları varsa, ne ilaç ne iğne hiçbir şekilde cevap vermiyorsa, o zaman çözüm protez ameliyatı oluyor. Burada, penis içine yerleştirilen özel materyallerle, kişinin isteğine göre, hiçbir sıkıntıya girmeden, ilişkiye girme imkanı yaratılıyor. Bu protezlerin birçok modeli var. Kişinin kültür seviyesi, yaşı ve isteklerine bağlı olarak seçilip, uygulanabiliyorlar.

Damar cerrahisi
– Bu tedavi, peniste kan akımını ve kan basıncını artırmayı hedefliyor. Özellikle genç yaşta, normal kan akımını engelleyecek kaza geçirmiş hastalara tavsiye ediliyor. Müdahale, sağlıklı bir arterin penise bağlanması şeklinde gerçekleşiyor ve bu yolla tıkanıklık ortadan kaldırılmış oluyor. Günümüzde çok kısıtlı vakalarda kullanılıyor.

Psikoterapi
– Psikojenik sorunlarda çeşitli evrelerde psikologlar eşlere birbirine yaklaşma tedavileri uyguluyor. Yaklaşma tedavilerinde hastalar fark etmeden ilişkiye girer hale geliyorlar. Burada çok küçük adımlarla gidiliyor: Tedavi, çiftlerin birbirlerini ve birbirlerinin hassas bölgelerini tanımaları, birbirlerine karşılıklı masajlar yapmaları, ilişki yasağı uygulamasına uymaları şeklinde seyrediyor.

Sertleşme sorunları ve tedavi yöntemleri

Sagliksiteniz.Com


 • 24 October 2011 - 16:50:46
 • 95 Yorum
 • 15 beğeni
Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
  • İsim / Rumuz (zorunlu)
  • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)

  • cakoyou

   bekarlık dönemimde başarısız decinsel ilişki yaşadım evlilik hayatımda sağlıklı bir cinsel ilişki yaşıyorum ama kaçamak ilişkilerimin yarısında bekarlık dönemimdeki yaşanmışlığım alklıma geliyor başarılı olamaıyorum çözüm için öneri saygılar sunuyorum

   12 February 2017 - 21:15
  • Ortaköylü

   Değerli hocam toplum olarak sorunlarımızı doktorumuzla paylaşamamaktayız.Size sorunlarını yazan şahıslarda olduğu bende 58 yaşındayım sertleşme sorununu yaşamaya başladım.Arzettiğim gibi doktorumuzla paylaşamadığımız bu sorunumuzu eczane ve diğer ünitelerde satılan cinsel performans bitkisel tablet ürünlerini tavsiye edermisiniz?Bu ürünlerden viagra ve vigrande gibi tabletlerin vücuda fayda ve zararların açıklarsanız sevinirim.Saygılar.

   30 April 2016 - 18:02
  • yaralı

   sayın hocam 42 yasındayım şimdiye kadar hıc bır sorunum olmamasına ragmen 4-5 aydır sertlesmeden ve erken bosalıyorum masturbasyon yaptıgımdada sertlesme olmadan bosalmaya basladım bilinen herhangibi rahatsızlıgım yok nasıl yardımcı olabilirisniz.simdiden tesekkur ederim saygılar

   5 December 2015 - 12:34
  • zeki

   Hoca seker rahataizligi var sertlesme aorunum var yardimxi olurmusunuz

   11 July 2015 - 21:42
  • taner

   Hocam 43 yaşındayım hiç doktora gitmedim eşimle ilişkiye girerken sanki başımın arkasından birşeyler sertleşmemi etkiliyor viyagra tarzı ilaçlar kulladığım aizaman sorun yok ama bu seferde bir iki dakika içinde boşalıyorum hiç bir şekilde engelleyemiyorum engellemek için geciktirici spry kullanıyorum o zaman normal oluyor bu seferde eşimle anlaşmazlık yaşıyorum bana yardımcı olurmusun ne yapmalıyım

   22 June 2015 - 01:01
   • Admin

    Taner Bey ilişkinizi bir takviyeyle de olsa düzene soktuğunuzda muhtemelen erken boşalma sorunu zamanla ortadan kalkacaktır.

    23 June 2015 - 16:15
  • Özkan

   Yasim 32 sertleşme sorunu Yaşıyorum 5 yildir yaşıyorum cok acil yardım yeter bu yüzden evliyim bitti gercek bir tedavi istiyorum devlet dr bir halt yaptıkları ilac verip gönderiyor bir halta yaramıyor

   3 March 2015 - 13:57
  • ekrem

   47 yaşındayım 1 yıldır sertlesme sorunum var tam sertleşme olmuyor ve erken bosaliyorum ne yapabilirim

   6 February 2015 - 07:40
  • mehmet

   Slm hocam benim sorunum büyük gibi geliyo bana yasim daha 46 bu yas da cinsel istek bitti hocam istek var ama sertleşme olmuyor galiba birazda stres yapiyom bir. ilaç onerirmisiniz hocam?

   31 December 2014 - 15:10
  • Kürşat

   Hocam bende sertlesme sorunu var 3 aydır bazen normal bir sertlik oluyor ama ilişki sırasında sertlesme tam olmuyor hocam ben gelsem nasıl bir tedavi uugularsin

   26 December 2014 - 09:50
  • şükrü

   selam hocam ben 32 yaşımdayımm size bir sorum olacak .hocambenim penisim nerdeyse hiç kalkmadan boşalıyo ilişkiye girdiğimde cook zor sertleşiyo ve hemen boşalıyo bunun nedenini öğrene bilirmiyim.şimdiden teşekrler

   15 November 2014 - 10:38
  • ilhami

   hocam 5,6 yıldır sertleşme sorunym var üroloşi dr gittim testlerde herşey normal gorunuyor denildi bana vıakra hap verdiler bunu kullandgımda iyi oluyor kullanmadımmı olmuyor bir tedavionermedilerherşey normal gozukuyor bunun tedavisi nedir 5 doktara gittim hepside aynı şey soylediler ve degişik viakra hap verdiler caresizim banayardimci olurmusunuz saygılar

   15 August 2014 - 17:49
  • Necip Turhan

   Hocam .Merhabalar. ben 65 yaşındayım 10 aydır bende hiç hareket yok.ilgili Dr.gittim sorun bulunmadı fakat Urulac verdiler bana sabahları uykuda serleşme yaşamaya başladım.Monodur kullanmaktayım .Tavsiyelerinize şiddetle ihtiyacım var Saygılarımla
   organa enjeksiyonu tavsiye edermisiniz.

   17 July 2014 - 00:10
  • mahmodolo

   hocam mrb.
   şeker hastasıyım, ayrıca kalbime stend takıldı, ilaçlarımı çok düzenli kullanıyorum.
   ama sertleşme sorunu yaşıyorum, bazen penis sert halde ilişke başlıyorum ama boşalmadan sertleşme kendiliğinden geçiyor. hakimiyet elimde olmuyor..buda beni oldukça rahatsız ediyor.
   ne yapabilirim.

   8 July 2014 - 21:31
  • yahya

   Merhaba hocam 25 yaşındayım son 6-7 aydır ciddi bir sertleşme sorunu yasıyorum ilkinden sonra penisinde hiç hareketlen me bile olmuyor uzun süre bu sürede en az 5 saat sürüyor bu durum beni çok etkiliyo venüskis var bende birde penisimde sivilce gibi şeyler cıkıyor ama sivilce değiller bunlardan kaynaklanan sebeblerden olablirmi napmam gerek yardımcı olursanız sevinirim

   7 June 2014 - 00:24
  • Murat

   Selam hocam merhaba
   Benim sorunum 2 gün öncesinde başladı 30 yaşındayım şimdiye kadar sertleşmeme problemim yoktu ne olduysa anlamadım 2 gündür tam sertleşme olmuyor neden kaynaklanır başvuracağım bölümler nelerdir yardımlarınız ı bekliyorum teşekkürler

   18 April 2014 - 00:53
  • mehmet algın

   Merhaba Hocam yaşım 54 eşimle son 6 aydır ilişkiye girmekte zorlanıyorum cinsel isteksizlik oluyor istek olduğundada sertleşme sorunu çıkıyor ve eskisi gibi tam sertleşme olmuyor ,sertleşme olduğunda sanki eskisinden daha kısa gibi sertleşme oluyor ve ilişki için yeterli süre sertleşmede kalmıyor.bazende tam sertleşmeden boşalıyorum buda bende pisikolojik olarak sıkıntılar yapıyor .sıgara alkol vb kötü alişkanlığım bulunmamaktadır.nasıl bir tedavi yolu izlemeliyim hangi ilaçları almalıyım yardımcı olursanız sevinirim,şimdiden teşekkür ederim.

   14 April 2014 - 17:54
  • adem

   merhabalar hovcam ben 33 yaşındayım son altı aydır serttleşme sorunu ve erken boşalmaya yaşıyorum bana yardımcı olurmusunuz hocam ve de ne yapmam gerekiyor kime gitmem gerekiyor birde ben çekiniyorum bu konu hakkında yardımlarınız tşk ederim

   28 March 2014 - 11:34
  • murat

   merhaba yaşım 45 son zamanlarda sertleşme sorunu yaşıyorum çeşitli sıkıntılar çektin aile sorunları gibi son 1 senedirde deprasan kullanıyorun (cipran 20mm) ve her akşam madofinxr500 insülin direncini düzenleyen ilaç alıyorum sebebi ise insülin direncimin bulunması acaba bu ilaçların etkisi olurmu ne yapmam veya hangi doktora gözükmem lazım tşk. ederim

   20 March 2014 - 17:28
  • zafer

   Merhaba,ben birbuçuk sene evvel robotik cerrahı ile kanser olan prostatımı aldırdım.
   Şu anda bazen idrar kaçırmalarım oluyor ama idare ediyoruz ama cinsel yaşamım etkilendi sertleşme olmuyor birtakım cinsel güçü artırıcı ilaclar alıyorum bu arada erect-aid’i denedim ama pek bir faydasını göremedim,tabii bunları beni ameliyat yapan doktorun tavsiyeleri ile yaptım,bu arada geceleri rem olayı gerçekleşiyor ama rem halinde uyanıyorum penisime dokununca sertliği hemen gidiyor.
   Bu arada ben 60 yaşındayım ve tansiyon ilacı kullanıyorum.Sorum normal cinsel yaşam için gerekli sertleşmeyi sağlayabilecekmiyim? Tavsiyelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.
   İyi günler diler teşekkür ederim

   15 March 2014 - 23:27
  • barış

   hocam merhaba benim sorunum şöyle eşimle 4 yıldır evliyim ve 1.boşalmamda sertleşme ve herhangi bir sıkıntı yok ama 2.cinsel ilişkiye girdiğimde sertleşme sorunu ve cinsel isteksizlik yaşıyorum bunu önlemek için öneriniz nedir.herhangi bir ilaç kullanmalımıyım.şimdiden teşekkürederim.

   17 January 2014 - 01:14
  • murat

   slm syn doktorumuz…42 yasındayım..esımle sevısıyorum (bazan oluyor esım ustumde ıken 3 sefer bosalıyor..yaklasık 20 dakıka sert bır sekılde kalıyorum…yerı gelıyor 10 gun ılıskımız olmuyor o veya bu seblerden …en kucuk sey aklıma takılıyor..esımde bende pınpırıklıyız…on sevısmedekı bır takım hal hareketler benı etkılıyor sertlesme olurken devamlılıgı kalmıyor…keyıflı bır ılıskımız olmuyor artık…ne yapmamız lazım…

   15 January 2014 - 19:48
  • onur

   merhaba hocam 25 yaşındayım 3 senelik evliyim sertleşme sorunu yaşıyorum eşim bana bu durumlar da çok anlayış gösteriyor yaklaşık 1 aya kadın süredir sertleşmiyor.arada düzeliyor sertleşiyor sonra tekrar dan sertleşmesi kesiliyor acaba düşündüğümden mi böyle oluyor.ben çok takıntılı biriyim.eşim çok taktıgımdan ve hep onu düşündüğüm için kalkmadıgını söylüyor ve zamana bırakmamız gerektigini dile getiriyor. doktora gitmek istemiyorum düzelir mi yoks kalıcı bir durum mu bu. çoçok yapmamızı engeller mi? teşekkürederim

   15 January 2014 - 12:33
  • can

   Mmerhaba yaşım 39 eşimle son 1 senedir ilişkiye girmekte zorlanıyorum cinsel isteksizlik oluyor istek olduğundada sertleşme sorunu çıkıyor tam sertleşmeden boşalıyorum buda bende pisikolojik olarak sıkıntılar yapıyor 3 senedir sıgara içiyorum doktoragidmem gerekiyorsa han gi doktora yani bölümü ne yardımcı olursanız sevinirim

   30 December 2013 - 01:05
  • emrecan

   benim yaşım 31 rusyada benm akıntı iltihap olayı oldu orada tedavi oldum fakat tam olarak değil o hastalık başladıktan sonra ereksiyon sorunu baş gösterdi turkıyeye geldim bakteri sapyandı ilaç verdiler fakat yine aynı sertleşmede sorun var 10 yıldır bsıgara kullanıyom her sey 2 yılda rusyada oldu izmirde tavsiye edebileceğinizz doktor veya hastane varmı?

   25 December 2013 - 14:17
  • mehmet mesut

   benim yaşım 45 bu güne kadar cinsel yönden bir problem yaşamadım cinsel isteğim mükemmel fakat son zamanlarda aklıma ya başarısız olursam diye düşüdüğünde ereksiyon anında kayboluyor ve iniyor.bazen partnerim hazırlanmış oluyor ve ilişkide aceba başarısız mı olacak diye düşündüğümde penisimde gene hiç bir hareket göremiyorum ama günün herhangi bir anda birine arzu duyduğumda ereksiyon hali epey uzun sürebiliyor.biliyorumki psikolojik sorundan kaynaklanıyor.sorum şu:nasıl olurda bu negatif düşünceyi aklımdan atabilirim.aklıma başarısızlık gelmediği sürece sorun yok ama olmadık zamanda beynime geliyor ve sonuç başarısızlık .şimdiden saygılar….

   10 December 2013 - 08:48
  • cengiz onat

   merhaba ben 27 yaşında bir erkegim ben tam ilişkiye girerken bazençok normal bazen tam sertik bazende hiç sertlik saglanmıyor masturmasyon yaparken hiç bi sorun yok sebebi ve tedavisi ne olur nere gitmem gerekir tedavisi varmıdır teşekkürler

   4 December 2013 - 14:09
  • ercan

   hocam ilişkiye girmeden sertleşme oluyor ama vajinaya girecem zaman sertleşme kayboluyor bana yardımcı olurmusunuz

   2 December 2013 - 19:12
  • yiğido

   hocam ilişkıye gırecem zaman hem setlesmıs olan penısım ınıyo hemde erken bosalma sorunum var ne yapmalıyım

   19 November 2013 - 09:17
  • murat

   merhaba hocam yaşım 27. yaklaşık 1,5 senedir sertleşme sorunu yaşamaktayım. geçmişte geciktirici spreyler kullandım bir süre daha sonra sıkıntı olmasından endişe ettin ve artık kullanmamaya başladım. şuan sertleşme sorununda hep ilişkiye girme endişesi var bende ve çoğu zaman ard arda ikinci ilişki neredeyse imkansız hale gelmiş durumda. aşırı derecede stresliyim ve yoğun işten dolayı da ayrı stres yaşıyorum. önerilerinizi bekliyorum hocam. saygılarımla

   11 November 2013 - 19:32
  • kadir

   merhaba.ben 34 yasındayım.bende yaklaşık 1 senedir iktidarsızlık sorunu var.hastalığım gittikçe ilerliyor.yaklaşık 4 yıldır perfonmas artırıcı mavi haplar ve geciktirici sprey kullanıyorum.şu anda kendime hiç güvenim kalmadı.hep yine olmayacak endişesi var içimde.öyle olduğunda viagra 100mg kullansamda hiç setleşmiyor.bazende hiç sorun yok.sizden ricam ben gelirsem bana ne tür bir tedavi uygulayacaksınız.ilaçlı tedavimi yoksa piskolojikmi.tedavi süresi ne kadar sürer.teşekkürler kolay gelsin.

   3 November 2013 - 13:11
  • TAHSİN

   hocam ben 53 yaşındayım benim srunum.kasık fıtığından çift yönlü olarak ameliyat oldum.4.yıl oldu.zaman zaman geceleri uykudayken penisimde aşırı derecede sertleşme ve kıramp oluşuyor ağrısından duramıyorum.tuvelete gidip idrarımı bile zor yapıyorum.daha sonra yarım saat kırk dakika falan.ağrılar geçmiyor cinsel ilişkide her hangi bir sorunum yok.ameliyat olmadan önce penim boyu 7.yaşındaki çocuğun penisi kadar ufalmıştı.bunun etkisi varmı bunda.şuanki boyu eski genliğim gibi.beni aydınlatırsanız memnun olurum saygılarımla.

   3 November 2013 - 01:14
  • baha

   merhaba hocam benim sorunum sertleşme. yüksek tansiyon, kollestrol, lipid ilaçları kullanıyorum. son iki aydır tamsertleşmediğinden eşimle ilişkiye giremiyorum ne yapmam gerekiyor teşekkürler.

   30 September 2013 - 17:23
  • baran

   merhaba hocam , bnm sorunum sertleşme ben mastrbasyn yaparken sertlşyo ama tam değil boşlyrm fakat bır bayala ilkiye girdiğimde bazen hiç sertşmeden boşlyrm . prezervatf takacak kadar sert olmyor bazen ne yapmalıym . tşkler

   13 August 2013 - 10:46
  • adnan

   hocam benimde sertleşme sorunum var iki aydır neredeyse hiç tam sertleşme olmadı yani tam olarak olmadı yarı sert oluyo bazen oda yetersiz kalıyo ve ilişki esnasında oda bitiyo bir ay öne cinsel isteği arttırıcı bi ilaç kullandım bir kaç defa işe yaradı ama şimdi onuda kullanmaktan korkuyorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz

   11 May 2013 - 21:12
  • ahmet

   merhaba ben 31 yaşındayım ve yaklaşık 16 senedir şeker hastalığım var bir senedir sertleşme sorunu yaşıyorum sertleşme oluyor ama bazen yetersiz bazende kısa oluyor 6 ay kadar kolestirol ilacı kullandım ama şimdi kullanmıyorum bana bu sorun çözmem için ne tür bi ilaç kullanmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim….

   29 April 2013 - 00:49
  • Ahmet

   Merhaba, Ben 63 yaşındayım, yaklaşık 15 yıldır çeşitli tansiyon ilaçları kullanıyorum. yaklaşık 10 yıldır da zaman zaman sertleşme problemi yaşıyorum. Gece uykuda ereksiyon oluyor, ilişkiye girince iniyor ya ilişkiyi sonlandırıyoruz yada devam ettiğimizde sertleşme olmadığı halde orgazm oluyorum. Bende her zaman aşırı sex arzusu var fakat eşimde hiç bir heyecan kalmadı. Viagra türü ilaçları 5 mg olacak şekilde zaman zaman kullandım iyi netice aldım fakat devamlı kullanmak istemiyorum. Ayrıca bu ilaçlarla sex yaptığımızda bazen ereksiyon kaybolmadan orgazm olduğum halde meni yetersizliği de oluyor.
   İdrar ihtiyacı geldiğinde ereksiyon olması, ereksiyon olmadan orgazm olması ve ereksiyon olmasına karşın orgazm olup meni yetmezliği üçgeninde nasıl bir ilişki oluyor.

   6 April 2013 - 14:28
  • memo

   merhaba hocam 25 yaşındayım 1 senedir sertleşme sorunu çekiyorum,başlarda hergün masturbasyon yapıyorum onun için olmuyo diye takmıyordum ama artık masturbsayonda çok sık yapmıyorum ama yinede sertleşme olmuyor istek fazlasıyla var,ilk birleşme iyi kötü oluyor her ne kadar tam sertleşmesede ama 2.imkansız nerdeyse,günde 1 2 sigara içiyorum,bi kaç sene öncesine kadarda sık alkol tüketiyordum ama şimdi haftada 1 yada 2 defa tüketiyorum bunların bi zararı varmı acaba,lütfen yardımcı olun bana…

   26 March 2013 - 04:43
  • mert

   merhabalar hocam,31 yaşındayım.1 yıldır ara ara sorun yaşıyordum ama 6 aydır sertleşme hiç olmamaya başladı,doktora gittim horman testi yaptı iyi çıktı değerler.bi ilaç verdi sertleştirici(cialis) onu kullanınca sertleşme oluyo ama kullanmayınca sorun devam ediyor.eşimle sorun yaşıyoz.ne yapmam gerekli?

   6 March 2013 - 14:58
  • şurzal

   mrb ben 27 yaşındayım bir iki haftadır sertleşme sorunu yaşıyorum eşimle iilişkiye girince isteğim var ama sertleşme olmuyor ne yapmam gerekiyor hocam.iki yılllık eviliyim bu sorun yeni oluşmakta hangi doktora gitmem lazım yardımcı olursanız şimdiden tşk…

   3 February 2013 - 03:46
  • osman

   mrh hocam benim sorunum sertleşme olmuyor ilişkiye gireceğim zaman sertleşme olmuyor doktara gitmeyide çekiniyorum bana yardım cı olun hocam kafayı fazlasıyla takmış durumdayım bu sertleşme olayına

   29 January 2013 - 04:15
  • merdan efe

   merhaba hocam ben 50 yasindayim
   sigara alkohol kullanmiyorum ama tansioyon ilaci kullaniyorum ve marcumor aorta kalp kapagim degisti yani metal kapak
   ilişkiye girmeden önce tam olarak sertleşme sağlayamıyorum sertleşme sağlasam bile kısa sürede kendiliğinden kayboluyor. Durum böyle olunca bir dahaki cinsel ilişkiye cesaret edemiyorum.
   Bu sorunumu nasıl aşarım veya hangi branş,taki doktorlara müracaat etmeliyim., yani bu cinsellik problemine hangi doktor bölümü bakıyor?
   selamlar
   Şimdiden teşekkür ederim.

   17 January 2013 - 02:16
  • ibrahim

   size az önce durumumu yazmıştım ancak sigara ve alkol kullanmıyorum,şu anda ilişki sırasında çabuk boşalma oluyor yazmayı unutmuşum…

   4 January 2013 - 21:39
  • ibrahim

   36 yaşındayım yaklaşık 8 ay öncesinde ilişkide sertleşme sorunu yaşamaya başladım,2-3ay böyle geçti ancak baktım iyiyce sertleşememe sornu olunca üroloji doktoruna göründüm,kan testi ve ultrasona girdim degerler güzel çıktı ancak doktor proviron ve vitamin hapı verdi 3-4 kutu kullandım şimdi eskiye göre iyiyim ama ilişki sırasında zor sertleşiyorum galiba birazda psikolojik yaşıyorum.şimdi tekrar başka bir doktora görünecegim,kendimce acaba her erkek dönem dönem yaşıyormu bu durumu diye merak ediyorum durumum hakkında bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

   4 January 2013 - 21:36
  • Recep

   Merhaba hocam 25 yaşındayım son 6-7 aydır ciddi bir sertleşme sorunu yasıyorum ilkinden sonra penisinde hiç hareketlen me bile olmuyor uzun süre bu sürede en az 5 saat sürüyor bu durum beni çok etkiliyor. Bundan 10 önce prostat tedavisi gördüm acaba bununla ilgili olabilir mı bana yardımcı olursanız çok sevinirim …..

   25 November 2012 - 07:56