Menü ≡

Sinir krizi nasıl geçer?

Sinir Krizine Ne İyi Gelir: Stres, yorgunluk, halsizlik ve uyku düzensizlikleri gibi nedenlerden dolayı oluşabilen sinir krizi, böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan adrenalin ve nöradrenalin hormonları nedeniyle meydana gelmektedir.

Sinir Krizine Ne İyi Gelir

Stres, yorgunluk, halsizlik ve uyku düzensizlikleri gibi nedenlerden dolayı oluşabilen sinir krizi, böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan adrenalin ve nöradrenalin hormonları nedeniyle meydana gelmektedir.

 

Sinir krizi geçiren kişinin krize girme nedeni araştırılmalıdır. Bazı hastalıklar kişide sinir krizine sebebiyet verebilmektedir. Kanser, şeker hastalığı, otoimmün rahatsızlıklar, astım, adet düzensizlikleri, artrit, kolit, ülser, kalp hastalıkları veya depresyon nedeniyle oluşan sinir krizleri tedavi edilebilmektedir.

 

Yorgunluk, halsizlik, irritasyon, iştah azalması, kan basıncında kronik yükselmeler, şevk ve ilgi azalması gibi durumlar nedeniyle oluşan sinir krizini geçirmek için, bu durumların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Sinir krizi geçiren kişinin hayatında yapacağı bazı değişiklikler, krizin tekrarlamamasında önem taşımaktadır.

 

Aşırı stresli durumlarda beyin bu durumu kaldıramaz ve kişi sinir krizi geçirir. Aşırı stres durumlarında adrenal bezlerin daha fazla çalışması bu durumun en önemli sebebidir. Düzenli beslenmeye dikkat etmek, spor yapmak, zihni rahatlatacak faaliyetlerde bulunmak ve düzenli uyku, sinir krizi için etkili tedavilerdir. Adrenal bezlere iyi gelen C vitaminini  tüketmek, sinir krizi durumlarında fayda sağlayabilir.

 • 4 October 2015 - 00:25:26
 • 6 Yorum
 • 2 beğeni
Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
  • İsim / Rumuz (zorunlu)
  • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • melek yanak

   Ben sinirlenen vücudum da yanıyor dayanmayan bağırdı geliyor ne yapabilirim bu konuda

   20 September 2015 - 14:00
  • erkan

   Ben bir saat kadar önce çıldırdım fena şekilde kendimi tokatlıyordum acı hissediyordum ancak kendime de engel olamıyordum şuan kendime attığım tokatlardan olacak başım fena halde ağrıyor inşallah bir daha olmaz buda bir krizmidir acaba?

   28 December 2014 - 01:25
  • A

   sinir krizi ölümcül müdür?

   8 December 2014 - 21:27
  • loked

   Daha bir saat ewel bır kırız grcırdım çok halszm fena basım ağrıyor ve ayna zamanda gozlerım alew gbı yanıyo ne yapcm bılmyorum

   31 May 2014 - 02:10
  • furkan

   Ben 1 seneden beri böyle oluyorum. Üstüne düşmen lazım tabiki. Psikiyatri bölümüne git. İlaç tedavisi Göreceksin yanlız ilaçların yan etkileri uyku hali, hafif mide bulantısı baş dönmesi falan. Bi sure sonra vücut ilaçlara alışıyor ama. Kendini sitrese sokacak şeylerden uzak dur. Spor yap müzik dinle konuşmaya ihtiyacın olur içine kapanık yaşama. Benim önerim budur. Yardımcı olduysam ne mutlu bana.

   Saygılarımla…

   7 November 2013 - 20:01
  • leyla

   Daha bikac gun once sinir krizi gecirdim.orucluydum ve bi kac gun once cok sorun yasamistim.birden halsiz dustum ve tum vucudum titremeye basladi oldugum yere coktum ayakta durcak halim kalmamamisti ellerim cok tuaf oldu felcli gibi oldu ve hic kimiltadamadim allahtan yalniz degildim sirt kemiklerimi hisettim batmaya ve canimi acitmaya basladi ayak parmaklarim bile tuaflasti bi sure sonra ellim ayagi buz kesildi soguk soguk terlemisim bilincim acikti yalniz gozlrimi bile acmakta zorlaniordum konusamiordum sanki agzima bile felc vurmustu ilk defa bole oluyorum ne yapmam lazim hangi bolume gitmeliyim ustune dusmelimiyim?

   4 August 2013 - 13:58