Menü ≡

Stres saçları döküyor mu?

Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden ilkinin genetik faktörler olduğunu söyleyen uzmanlar, ikincil sebep olarak da stresi göstermektedirler. Çoğu hastalıkların husule gelmesinde rol oynayan stres, saç sökülmesinin de önemli bir sebebidir....

Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden ilkinin genetik faktörler olduğunu söyleyen uzmanlar, ikincil sebep olarak da stresi göstermektedirler. Çoğu hastalıkların husule gelmesinde rol oynayan stres, saç sökülmesinin de önemli bir sebebidir. Dünya genelinde birçok kişi stres kaynaklı olarak saç dökülmesi sorunu ile karşılaşmaktadır.

Stres saçları döker mi?

Güney Kaliforniya Üniversitesi doktorlarından ve Revivogen saç bakım losyonu üreticisi Prof. Dr. Alex Khadavi, saç dökülmesi sebepleri arasında gösterilen birçok etkenin aslında saç dökülmesine yol açmadığının altını çizdi. Özellikle de düzensiz beslenme saç dökülmesi yapıyor diyen uzmanlara katılmamaktadır. Khadavi “düzensiz beslenme saç dökülmesine yol açsaydı sokakta yaşamak zorunda kalan evsizlerin öncelikle saçlarının dökülmesi gerekirdi. Hâlbuki hepsinin çok uzun ve gür saçları var” diye konuştu.

Stresin ve genetik faktörlerin saç dökülmesinde rol oynadığını savunan Khadavi, aynı zamanda jöle kullanmanın ve şapka takmanın da saç dökülmesine yol açmadığını, bu etkenler sadece saçı yıprattığını, mevsimsel saç dökülmesi diye bir şeyin olmadığını da savunanlardan. Saç dökülmesinin %95’lik oranı genetik bir sorun, %5’lik oranı ise stres başta olmak üzere, ağır depresyon ve kullanılan ağır ilaçların sebebidir.

 • 25 March 2013 - 16:34:37
 • Yorum Yok
 • 0 beğeni
  Yorum yap

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
  • İsim / Rumuz (zorunlu)
  • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.