Menü ≡

Tüp bebek aşamaları nelerdir?

Tüp bebek aşamaları tüp bebek aşamaları nasıl yapılır tüp bebek aşamaları kaç gün sürer tüp bebek tedavisi aşamaları tüp bebek tedavi aşamaları sagliksiteniz.com’da! Kadının yumurtalıklarının özel teknikler ile alınması ve...


Tüp bebek aşamaları tüp bebek aşamaları nasıl yapılır tüp bebek aşamaları kaç gün sürer tüp bebek tedavisi aşamaları tüp bebek tedavi aşamaları sagliksiteniz.com’da!

tup-bebek-asamalari

Kadının yumurtalıklarının özel teknikler ile alınması ve laboratuvarda erkeği spermi ile birleştirildikten sonra döllenme sonucu meydana gele embriyonun ana rahmine özel yöntemlerle konulup bebeğin gelişmesini sağlayan yönteme tüp bebek tedavisi denilmektedir. Normal yollarla en az 1 yıl hamilelik elde edilemeyen çiftlerin başvurduğu tüp bebek uygulama tedavisi aşama aşama uygulanmaktadır. Tüp bebek 5 aşamadan meydana gelir.

Tüp bebek aşamalarından ilkinde muayene yapılır ve çift uzman doktor tarafından değerlendirilmeye alınır. Tüp bebek 1. aşamasında gebelik, doğum, düşük hikayeleri dinlenir, tahliller yapılır, filmler çekilir ve tüp bebek tedavisinin nasıl uygulanacağına karar verilip, uygulama günü belirlenir.

İkinci tüp bebek aşamasında ise yumurtalıklar uyarılıp yumurta oluşturulması işlemine başlanır. Bu aşamada kadının yumurtalarını geliştirmeye yardımcı ilaçlar (iğne tedavisi) uygulanır. Çok sayıda yumurta oluşturmak için yapılan iğne tedavisinde amaç çok yumurta ile çok embriyo oluşturmak ve içlerinden en iyilerini seçip rahme koymaktır.

Tüp bebek aşamalarında üçüncü olarak uygulanan işlem ise yumurta toplama işlemidir. Gelişen yumurtalar toplanır, erkekten mikro TESE yöntemi ile sperm alınır ve döllenme için laboratuvarda saklanır. Dördüncü aşama ise döllenme aşamasıdır. Bu aşamada yumurtalar ve elde edilen spermler ile döllenme meydana gelir, döllenen yumurtalar laboratuvarda koruma altına alınır.

Son aşama ise trasfer aşamasıdır. Tüp bebek 5. aşamada laboratuvarda korumaya alınan döllenmiş yumurtalar rahim içine transfer edilir. 5-10 dakika süren bu uygulama ağrısız olarak gerçekleştirilir. Döllenme sonrası yumurtalar iki üç gün laboratuvarda bekletildikten sonra transfer edilirler. Transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi yapılarak hamileliğin oluşması kontrole edilir.

Tüp bebek aşamaları nelerdir?

Sagliksiteniz.Com


  • 16 July 2014 - 17:30:20
  • Yorum Yok
  • 0 beğeni
Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
    • İsim / Rumuz (zorunlu)
    • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)