Menü ≡

Tüp Bebek Fiyatı

Hem maddi açıdan hem de manevi açıdan epey zor bir süreç olan tüp bebek tedavisi ne kadara yapılır, tüp bebek ücretleri değişti mi ve 2015 tüp bebek fiyatları hakkında merak edilen bu soruların yanıtlarını sizler için paylaştık.


Tüp bebek tedavisinin yapılacağı merkeze göre tedavi fiyatları değişkenlik göstermektedir. Normal şartlarda bir yıldan uzun bir süredir bebek sahibi olamayan çiftler için geliştirilmiş bir uygulama olan tüp bebek, günümüzde her 100 çiften 15’inin tercihleri arasındadır. Çocuk sahibi olmak için atılan bu adımda yüksek miktarda paraya ihtiyaç duyuluyor. Yüksek maliyetli bir tedavi olan tüp bebekte, ilaçların fiyatları, merkezin sunduğu olanaklar, doktorun deneyimi ve daha birçok faktör tüp bebek ücretini etkiliyor. Bu yüzden bazı merkezlerde tüp bebek fiyatları daha ucuz olurken, bazılarında daha yüksek oluyor.

Tüp Bebek Ücretleri

2015 yılında tüp bebek ücreti 2014 yılı tüp bebek fiyatlarına göre çok bir fark göstermiyor. Geçen sene SGK’dan tüp bebek raporu alan hastalar için tüp bebek fiyatı yüz güldürücü olmuştu. Evvelleri SGK’dan tüp bebek raporu alan çiftlere kliniklerde 800-1500 TL fark ödetiliyordu. 2013 senesinin sonunda bu fark %200’e çıktı ve ödenecek fark miktarı 2500 TL oldu. Çzel kliniklerde ücretli hasta maliyeti 4000-5500 tl arası değişebilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde ilaçlar gibi ek ihtiyaçlar maliyeti oldukça yükseltiyor, fiyat 6000-9000 TL’ye yükselebiliyor. Muayane, yumurtalıkların takibi, yumurtaların labaratuvar ortamında döllenmesi, döllenen embriyoların ana rahmine transferi gibi birçok işlem tüp bebek fiyatındaki artış nedenleridir.

SGK Tüp Bebek Ücretini Karşılıyor Mu?

SGK tarafından tüp bebek tedavisi fiyatlarının bir kısmı karşılanmaktadır. İstenilen şartların yerine getirilmesi durumunda alınacak sağlık raporu ile SGK ücret konusunda yardımcı oluyor. SGK’nın tüp bebek ücretinin bir kısmını karşılamak için istediği şartlar ise şunlardır:

 • Yapılan tıbbi tedaviler ardından normal şekillerde bebek sahibi olamadığının ve yalnızca yardımcı üreme tedavi yöntemleri sayesinde bebek sahibi olabileceğine ilişkin sağlık kurulu raporu olması.
 • Anne adayının 23 yaşını doldurmuş, 40 yaşından gün almamış olması,
 • Tedavinin uygulandığı merkezin Sağlık Kurumu ile sözleşmeli olması,
 • En az 5 yıldır genel sağlık sigortalısı ya da bakmakla sorumlu olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması
 • Son 3 yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden netice alınamamış olduğunun kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi, kanıtlanması.

Tüp Bebek Fiyatı

Sagliksiteniz.Com


 • 19 March 2015 - 14:42:42
 • Yorum Yok
 • 0 beğeni
Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
  • İsim / Rumuz (zorunlu)
  • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)