Menü ≡

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisi yumurta toplama işlemi tüp bebek için yumurta toplama işlemi nasıl yapılır tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi yumurta toplama işlemi nasıl oluyor kadında yumurta toplama işlemi nasıl...


Tüp bebek tedavisi yumurta toplama işlemi tüp bebek için yumurta toplama işlemi nasıl yapılır tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi yumurta toplama işlemi nasıl oluyor kadında yumurta toplama işlemi nasıl olur sagliksiteniz.com’da!

tup-bebek-yumurta-toplama-islemi

Tüp bebek tedavisi esnasında yumurtaları yeterli olgunluğa ulaştırmak için yapılan çatlatma iğnesinden 32-36 saat sonra yumurta toplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Yeterli ve istenilen büyüklüğe gelmiş olan yumurtaların toplanması adet gününe göre yapılmaz, sadece yumurtaların istenilen olgunluğa gelmesine göre yapılmaktadır. Ortalama olarak 15 günde olgunlaşmış olan yumurtalar toplanır.

Tüp bebek uygulamasında yumurta toplama işlemi vajinal ultrasonografi eşliğinde yapılmaktadır. Steril bir şekilde hazırlanan hastanın vajeni temizlenir ve vajinal ultrason probunun ucunda klavuz görevi gören ve yumurta toplamakta kullanılan ince bir aparat ve iğne vasıtasıyla yumurtaların yer aldığı folikül keselere ulaşılır. Keselere girilerek içinde yumurta var mı diye bakılır, eğer yoksa özel bir sıvı ile yıkanarak tekrar yumurta alınmaya çalışır.

Yumurta varsa eğer toplanır ve kültür sıvısı içerisinde inkübatör denilen cihaz içerisinde uygun ısı ve karbondioksit oranı sağlanarak saklanır. Mikroenjeksiyon uygulamasına kadar yumurtalar yaklaşık olarak 2-4 saat inkübatörde saklı tutulur. Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi yaklaşık ollrak yarım saat süren bir uygulamadır. Tüp bebek yumurta toplama uygulamasından sonra kadın 1-2 saat dinlenmeye alınır ve daha sonra işlemin yapıldığı merkezden gitmesine izin verilir.

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi nasıl yapılır?

Sagliksiteniz.Com


  • 1 August 2014 - 15:41:16
  • Yorum Yok
  • 0 beğeni
Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
    • İsim / Rumuz (zorunlu)
    • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)